Carlo Borghini o kariérních příležitostech v Severoatlantické alianci

Česká republika se v zastoupení zaměstnanců v NATO mezi členskými státy nachází na 22. místě. Práce v NATO není určena pouze pro odborníky v oblasti bezpečnosti; aliance hledá talenty i v dalších oblastech, což ukazuje, že její potřeby jsou mnohem širší a zahrnují různé dovednosti a znalosti. Přinášíme rozhovor s Carlem Borghinim,  náměstkem generálního tajemníka NATO pro výkonný management , který v rozhovoru  například přibližuje klíčové dovednosti, které NATO oceňuje, a poskytuje doporučení pro české kandidáty a kandidátky, jak zvýšit své šance na úspěch.


Jaké konkrétní role, profese nebo oblasti nejčastěji zastávají čeští občané v NATO?

Nemáme jasně vymezenou oblast, ve které by čeští občané a občanky byli méně nebo více úspěšní. Nedávno jsem například přijal českého kolegu jako svého vedoucího

pro ICT aktivity a v této oblasti se mu velmi daří. Máme ale také české kolegy, kteří pracují v různých dalších odděleních organizace. Obecně je velký zájem, nejen v České republice, ale i mezi spojeneckými národy, mít své zástupce v politických oblastech, protože to umožňuje větší vliv na směřování Aliance. Ve skutečnosti mohou být klíčové všechny pozice na různých úrovních. S kompetencemi, které v České republice máte, pokrýváte všechny oblasti, které Aliance potřebuje.

Carlo Borghini je  náměstkem generálního tajemníka NATO pro výkonný management. Má celkovou odpovědnost za řízení ústředí NATO a je hlavním poradcem generálního tajemníka v otázkách řízení celého NATO.

Pokud se jedná o možnosti pro mladé absolventy a profesionály, nabízí NATO nějaké speciální programy, jako jsou například stáže?

Ano, máme standardní stážový program na šest měsíců, který je určen pro mladé absolventy a absolventky. Dále nabízíme program YPP (Young Professionals Program), do kterého se mohou přihlásit uchazeči a uchazečky, kteří splní věkový limit 21 let. Kromě těchto dvou hlavních programů máme také možnosti krátkodobých pracovních pozic, které představují příležitost pro mladé na začátku své kariéry. Mladí lidé se mohou zaregistrovat v naší databázi a být zvažováni na různé typy pozic. I když jsou tyto kontrakty krátkodobé, poskytují cenné zkušenosti, které mohou být přínosem pro budoucí pracovní příležitosti.

Máte nějaká doporučení pro uchazeče, aby zvýšili své šance na přijetí?

Myslím, že klíčovými prvky jsou důvěryhodnost a připravenost. Pokud skutečně věříte důvodům, které uvádíte v přihlášce, a prokážete odhodlání a motivaci, výběrová komise to velmi ocení. Motivace je zásadní, protože práce v NATO je specifická a vyžaduje víru v organizaci jako takovou.

Dalším důležitým faktorem je připravenost. Uchazeč by měl být schopen odpovídat na otázky – nemusí doslovně opakovat to, co je napsáno v knihách nebo médiích, ale měl by prokázat své vlastní porozumění. I když nezná přesnou odpověď, je důležité, aby uměl konstruktivně rozvinout své myšlenky a ukázat schopnost přemýšlet a vyjádřit svůj názor. Tím prokazuje připravenost a sebevědomí, což je klíčové jak při pohovoru, tak v dalších fázích výběrového řízení. Jakmile dokážete projevit svou motivaci, proč se o pozici ucházíte, výrazně to přispěje k úspěchu vaší přihlášky.

Jak podle vás ovlivňuje zapojení českých občanů do NATO obraz České republiky a její přínos pro Alianci?

Myslím, že Česká republika má s Aliancí silné pouto. V rámci NATO usilujeme o to, aby všechny členské státy přispívaly svými nejlepšími zdroji a zajistily tak úspěch, který je v zájmu všech. Tato sdílená hodnota je v Alianci velmi silná. Každý stát investuje do různých oblastí činnosti NATO, včetně vlastního personálu, což významně přispívá k celkovému úspěchu. Velmi si ceníme našich kolegů a kolegyň a celkové rozmanitosti, kterou jednotlivé národy přinášejí. Společně dokážeme spojit různé názory a vytvořit silnou Alianci, která chrání miliardu lidí, jež ji tvoří.

Na závěr rozhovoru bych se ráda zeptala na budoucnost NATO. Jakou roli vidíte pro NATO v následujících letech, zejména v souvislosti s výzvami, jako je kybernetická bezpečnost, změna klimatu nebo hybridní války?

Aliance již před několika lety zahájila transformaci, aby se připravila na různé hybridní hrozby, které se objevují čím dál tím častěji. Příkladem toho je válka Ruska proti Ukrajině, která ukazuje, jak důležité je přizpůsobit se novým výzvám. Budoucnost Aliance si vyžádá schopnost reagovat na měnící se geopolitickou situaci a dynamické prostředí. I když naše hlavní kompetence zůstávají v oblasti odstrašení, obrany, bezpečnosti a řízení krizí, způsob, jakým tyto kompetence uplatňujeme, se musí vyvíjet s ohledem na nové oblasti, jako je kyberprostor a vesmír.

Dalším klíčovým bodem, jak zdůraznil náš nový generální tajemník Mark Rutte, je budování partnerství. To zahrnuje nejen vytváření sítí mezi členskými státy a organizacemi, ale také využití různých kompetencí, které mohou společně přispět k ochraně jedné miliardy lidí a zajistit, aby NATO zůstalo úspěšnou organizací.

Děkuji za Váš čas

Rozhovor byl přeložen z angličtiny.

Ilustrační foto: Profimedia

Sdílet tento příspěvek