Přinášíme přehled aktuálního dění v institucích EU v týdnu 18. do 25. listopadu 2024. Nadcházející zasedání Rady EU, schůze výborů Evropského parlamentu a projednávaná legislativa. To nejdůležitější z programu institucí EU na jednom místě!
RADA EU
V průběhu Rady proběhne výměna názorů ke dvěma bodům z rybolovné agendy. Konkrétně se jedná o návrh nařízení stanovující rybolovná práva pro Atlantik a Severní moře pro roky 2025 a 2026 a návrh nařízení stanovující rybolovná práva pro Středozemní a Černé moře pro rok 2025. Dále je na program zařazen pravidelně se opakující bod k aktuální situaci na trhu se zemědělskými komoditami, zejména pokud jde o dopady invaze na Ukrajině. Delegaci ČR povede velvyslankyně L. Šestáková.
Ministři během jednání Rady FAC prodiskutují nejprve vojenskou pomoc Ukrajině a posilování sankcí, např. v kontextu intenzivnější podpory Ruska ze strany třetích států. Druhý bod týkající se Gruzie zhodnotí povolební situaci. Bod k Blízkému východu bude věnován aktuální situaci v regionu a diskuzi o dodržování lidských práv v kontextu stanoviska Mezinárodního soudního dvora k palestinským okupovaným územím. Dále se bude věnovat sankcím, krokům k dvoustátnímu řešení a budoucnosti poskytování humanitární pomoci v Gaze. Během oběda je v plánu diskuze k uplynulým prezidentským volbám v USA a dopadům na transatlantické vztahy. Nakonec proběhne výměna názorů na situaci v regionu Afrického rohu, zejména Somálsku a budoucnosti místní mírové mise, Súdánu a Rudém moři. Delegaci ČR povede ministr zahraničních věcí J. Lipavský.
Diskuse ministrů se zaměří na prostředky k dosažení mezigenerační spolupráce a na její pozitivní účinky při řešení demografických výzev. Ministři se budou zabývat také opatřeními na podporu aktivního stárnutí a (duševního) zdraví starších osob a na prostředky, jak lépe využít potenciál starších osob ve světle měnící se demografické reality. Druhá část diskuse se zaměří na podporu bydlení a pracovních příležitostí pro mladé lidi se zvláštním zřetelem na jejich duševní zdraví. Delegaci ČR povede vrchní ředitelka Sekce evropských fondů a mezinárodní spolupráce Ministerstva práce a sociálních věcí M. Štěpánková.
Před zahájením Rady zasednou ministři obrany ve formátu Řídícího výboru Evropské obranné agentury. Samotná Rada se bude věnovat vojenské podpoře Ukrajiny za účasti generálního tajemníka NATO M. Rutteho a ukrajinských ministrů Umerova a Kamyšina. Konkrétně se budou věnovat stavu obranného průmyslu, koordinaci s NATO, využití Evropského mírového nástroje, Asistenční misi EU na podporu Ukrajiny (EUMAM) či půjčkám států G7 pro Ukrajinu. V rámci aktuálních otázek proběhne diskuze o strategické revizi Stálé strukturované spolupráce (PESCO) a operacionalizaci Kapacity rychlého nasazení EU. Během oběda ministři projednají obrannou připravenost v kontextu Strategie pro evropský obranný průmysl a dodatečné financování pro obranu. Jednání se zúčastní bývalý finský prezident S. Niinistö, který představí svou nedávnou zprávu o připravenosti a odolnosti EU. Delegaci ČR povede ministryně obrany J. Černochová.
Na listopadové Radě GAC zahájí ministři přípravu prosincového zasedání Evropské rady projednáním komentovaného návrhu pořadu jednání. Ten obsahuje témata (1) Ukrajina; (2) Blízký východ; (3) EU ve světě; (4) odolnost, připravenost, předcházení krizím a reakce na ně; (5) migrace; (6) různé (závěry k rozšíření a případné aktuální zahraničněpolitické body). Ministři dále povedou specifickou diskuzi v rámci každoročního dialogu k právnímu státu, tentokrát se zaměří na MT, NL, AT a PL. Na program Rady GAC byl dodatečně na žádost DE zařazen bod týkající se řízení dle čl. 7 odst. 1 SEU s HU ve formě informace o aktuálním stavu. V rámci pracovního oběda ministři budou na základě podkladového materiálu HU PRES diskutovat roli kohezní politiky v posilování konkurenceschopnosti EU. ČR bude na jednáních zastupovat ministr pro evropské záležitosti M. Dvořák.
Na programu jednání Rady je diskuze k budoucnosti obchodní politiky s ohledem na probíhající a pozastavená vyjednávání, v rámci které bude Evropská komise informovat o aktuálním stavu bilaterálních obchodních vyjednávání. Druhým bodem na agendě jsou obchodní vztahy s USA. Během oběda budou ministři diskutovat reformu Světové obchodní organizace s ohledem na probíhající iniciativy. Delegaci ČR povede státní tajemník na Ministerstvu průmyslu a obchodu V. Mana.
Na programu jednání v části mládež je schválení závěrů Rady o poskytování globálních příležitostí pro mladé lidi žijící ve venkovských a odlehlých oblastech, usnesení Rady o výsledcích 10. cyklu Dialogu EU s mládeží a usnesení o Pracovním plánu strategie EU pro mládež na období 2025–2027. Politická rozprava ministrů bude vedena na téma „Vyvíjející se demografické trendy formující příležitosti pro venkovskou mládež“. V části „různé“ budou představeny priority nadcházejícího PL PRES a HU PRES bude informovat o výsledcích neformální diskuze EU dialogu s mládeží.
V agendě vzdělávání bude schváleno doporučení Rady o atraktivní a udržitelné kariéře ve vysokoškolském vzdělávání a závěry Rady o strategických partnerstvích ve vzdělávání a odborné přípravě. Politická rozprava ministrů bude vedena na téma „Posilování dovedností pro budoucnost a konkurenceschopnosti ve vysokoškolském vzdělávání“. V rámci bodu „různé“ budou představeny priority nadcházejícího PL PRES ve vzdělávání. Druhý den jednání, tj. 26. listopadu, bude věnován agendám sportu a kultury.
Delegaci ČR povede stálá představitelka ČR ve Výboru stálých zástupců COREPER I L. Šestáková v části vzdělávání, mládež a sport a ministr kultury M. Baxa v části kultura.
COREPER
- Zasedání Rady pro zemědělství a rybolov ve dnech 9. a 10. prosince 2024 (stanovení předběžného programu jednání)
- Zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (část doprava a telekomunikace) dne 6. prosince 2024 (příprava)
- Zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (část zaměstnanost, sociální politika a zdraví) ve dnech 2. a 3. prosince 2024 (příprava)
- Zasedání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport ve dnech 25. a 26. listopadu 2024 (příprava)
- Zasedání Rady pro konkurenceschopnost (část vnitřní trh, průmysl) dne 28. a 29. listopadu 2024 (příprava)
- Nařízení Evropské agentury pro námořní bezpečnost (EMSA) (informace PRES o výsledku trialogu)
- Nařízení o kapacitě železniční infrastruktury (informace PRES o výsledku trialogu)
- Nařízení o statistice trhu práce týkající se podniků (LMB) (informace PRES o výsledku trialogu)
- Nařízení proti odlesňování (mandát pro jednání s Evropským parlamentem)
- Memorandum o porozumění se Saúdskou Arábií o spolupráci v oblasti energetické tranzice a čistých technologií (schválení nezávazného nástroje)
- Nařízení Evropské komise v přenesené pravomoci, pokud jde o systém Safety Gate Rapid Alert („nařízení“) (posouzení možné námitky vůči aktu v přenesené pravomoci)
- Snídaně Coreper II s Tony Murphym, předsedou Evropského účetního dvora
- Příprava zasedání Rady pro obecné záležitosti ve formátu koheze dne 28. listopadu 2024
- MOCADEM: aktualizovaná matice týkající se migračních tras přes západní Středomoří a Atlantik
- Představení agendy zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci ve dnech 12. a 13. prosince 2024
- Představení agendy zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci dne 10. prosince 2024
- Follow-up zasedání Rady pro obecné záležitosti dne 19. listopadu 2024
- Follow-up zasedání Rady pro zahraniční věci ve dnech 18. a 19. listopadu 2024
- Follow-up zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci ve formátu rozpočet dne 15. listopadu 2024
EVROPSKÝ PARLAMENT
V týdnu od 18. do 22. listopadu zasednou ke schůzím výbory EP. S cílem připravit nadcházející plenární schůzi, která proběhne od 25. listopadu ve Štrasburku, zasednou k jednáním rovněž politické frakce.
Výběr bodů z týdenního programu EP:
- Mimořádné plenární zasedání EP k 1000 dnům od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Jako host vystoupí ukrajinský prezident V. Zelenský. (ÚT 19. 11.)
- Rozhodnutí Konference předsedů EP o proběhlých slyšeních ve výborech EP s kandidáty na komisaře (ST 20. 11.)
- Ekonomický dialog s předsedou ECOFIN a HU ministrem financí M. Vargou (ECON 18. 11.)
- Debata s komisařem O. Várhelyim o balíčku k rozšíření 2024 (AFET 18. 11.)
- Debata o výsledku dohodovacího řízení mezi EP a Radou k rozpočtu na r. 2025 (BUDG 21. 11.)
EVROPSKÁ KOMISE
Kolegium Komise v tomto týdnu nezasedá.
EVROPSKÉ VÝBORY PČR
Ve středu 20. listopadu se uskuteční schůze výboru pro záležitosti EU Senátu. Na programu jednání výborů figurují tyto body:
- Informace vlády ČR o výsledcích jednání Evropské rady, které se konalo dne 17. října 2024
- Informace vlády ČR o výsledcích jednání neformální Evropské rady, které se konalo dne 8. listopadu 2024
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Zpráva o právním státu 2024 Stav právního státu v Evropské unii
- Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů Společný prováděcí plán pro Pakt o migraci a azylu
- Výroční zpráva Evropského účetního dvora o plnění rozpočtu EU za rozpočtový rok 2023
Autor: Úřad vlády ČR