Shrnutí: 3 hlavní body plenárního zasedání Evropského parlamentu

V minulém týdnu proběhlo dvoudenní plenární zasedání Evropského parlamentu, tentokrát v Bruselu. Europoslanci a europoslankyně schválili posun platnosti nařízení o odlesňování, stanovili své požadavky pro klimatickou konferenci v Baku a zabývali se obcházením sankcí EU na vývoz ruské ropy.

Evropský parlament schválil návrh na posunutí platnosti klíčových ustanovení nařízení o odlesňování o jeden rok, což firmám poskytne více času na přizpůsobení. Zákon požaduje, aby produkty na trhu EU nebyly spojeny s odlesňováním. Odklad reaguje na obavy z logistických a technických výzev, přičemž základní cíl – boj proti klimatickým změnám a ztrátě biodiverzity – zůstává prioritou. Pravidla zahrnují i povinné ověřování původu produktů, jako je káva či palmový olej. O posunutí nařízení o odlesňování se mimo jiné významně zasloužila i Česká republika. O čem návrh je a jakou roli v jeho posunutí hrálo Česko, jsme psali zde.

V rámci této rezoluce Parlament požaduje, aby všechny země, včetně hlavních ekonomik, spravedlivě přispívaly na klimatická opatření. Návrh podporuje princip „znečišťovatel platí“ a zavádění mechanismů, jako je obchodování s emisemi.

Poslanci chtějí, aby všechny velké a rozvíjející se ekonomiky s vysokými emisemi a vysokým HDP finančně přispívaly na globální opatření v oblasti klimatu. Vyzývají EU, aby posílila svou zelenou diplomacii a pomohla vytvořit rovné mezinárodní podmínky, zabránila úniku uhlíku a zvýšila podporu veřejnosti pro opatření v oblasti klimatu. EU by měla povzbuzovat a podporovat ostatní země, aby zavedly nebo zdokonalily mechanismy stanovování cen uhlíku, jako je její systém obchodování s emisemi a mechanismus úpravy hranic uhlíku.

Evropský parlament požaduje tvrdší opatření proti ruské „stínové flotile“, která obchází sankce EU na vývoz ruské ropy. Poslanci vyzvali k posílení kontrol v evropských vodách, lepšímu vymáhání sankcí a snížení cenového stropu na ruskou ropu. Tato opatření mají zamezit ruským příjmům z fosilních paliv, které financují válku na Ukrajině. Dále parlament apeloval na G7 a další státy, aby posílily své sankční mechanismy a spolupráci. Téma je klíčové pro ochranu bezpečnosti i klimatu

Zdroj: Evropský parlament

Sdílet tento příspěvek