U příležitosti Mezinárodním dne boje proti násilí na ženách se každoročně 25. listopadu koná celosvětová kampaň Orange the World, jejímž cílem je upozornit na genderově podmíněné násilí páchané na ženách. Oranžová barva se stala symbolem solidarity se ženami, které za svůj život fyzickému nebo sexualizovanému násilí musely čelit. Týká se to každé třetí ženy.
Násilí na ženách a dívkách bohužel i dnes patří mezi nejčastější případy porušování lidských práv na světě. Smutné statistiky ukazují, že každá třetí žena čelila alespoň jednou v životě fyzickému nebo sexuálnímu násilí. K tomu navíc velmi často dochází tam, kde by se měl každý cítit nejbezpečněji – za dveřmi vlastního domova.
Jen v loňském roce zemřelo 51 100 žen rukou svého partnera nebo jiného rodinného příslušníka. To znamená, že každých 10 minut byla zabita jedna žena.
Právě na to upozorňuje v rámci letošního Mezinárodního dne proti násilí na ženách kampaň UNiTE, která v pondělí 25. listopadu startuje šestnáctidenní iniciativu aktivismu proti alarmující eskalaci genderově podmíněného násilí, která skončí 10. prosince na Mezinárodní den lidských práv.
Tato kampaň s označením #NoExcuse upozorňuje také na to, že násilím ze strany partnera jsou nejvíce ohroženy dospívající dívky a mladé ženy. Fyzické, psychické nebo sexuální týrání zažívá v partnerském vztahu téměř každá čtvrtá dívka (24 %) ve věku do 19 let.
Jedna ze studií genderově podmíněného násilí, jež byla provedena v Evropské unii, navíc odhalila, že zvýšenému riziku násilí čelí také ženy se zdravotním postižením nebo nízkými příjmy. V květnu 2024 přijala Evropská unie směrnici o potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, která zavádí nové definice trestných činů kybernetického násilí, mrzačení ženských pohlavních orgánů a nucených sňatků, přičemž zvyšuje ochranu obětí, usnadňuje jejich přístup ke spravedlnosti a cílí na zlepšení prevence.
Počet nahlášených případů v Česku roste
„Aktuální data za leden až říjen ukazují, že v letošním roce zaznamenáme rekordní počet nahlášených znásilnění a také dosud nejvyšší počet vykázání ze společného obydlí. Roste také počet trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí,“ říká ředitel Odboru rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ČR Radan Šafařík. Dodává ale, že nárůst počtu nahlášených případů nemusí nutně odrážet rostoucí násilí, ale může souviset s větší ochotou obětí vyhledat pomoc a obracet se na policii a další veřejné instituce.
V legislativním procesu je nyní nový zákon o domácím násilí či zakotvení nepřijatelnosti fyzických trestů na dětech. Od ledna také platí možnost specializace trestních soudů na domácí a sexualizované násilí a rovněž byla letos poslanci jednomyslně schválena redefinice znásilnění, kterou novela vymezuje přístupem, že „ne znamená ne“.
Foto: Unsplash