Rada EPSCO se zabývala zlepšením pracovních podmínek stážistů i podporou mladých rodin

V pondělí 2. prosince proběhlo zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Jedním z hlavních bodů jednání byla snaha zlepšit pracovní podmínky stážistů. Ministři dále diskutovali budoucí priority pro Evropský pilíř sociálních práv a využití Rámce pro sociální konvergenci. Politická debata měla za cíl řešit nedostatek pracovních sil, který negativně ovlivňuje konkurenceschopnost EU. Jednalo se o úplně první jednání Rady EU s novými členy Komise. Českou delegaci vedl místopředseda vlády Marian Jurečka.

Maďarské předsednictví usilovalo o dosažení dohody ohledně směrnice o stážích. Cílem směrnice je zlepšit pracovní podmínky stážistů tak, aby za svoji práci byli spravedlivě odměňováni a byli lépe chráněni zákonem. Ačkoliv Česká republika návrh podpořila, tak přes Radu neprošel. Výhrady k návrhu vyjádřila také Evropské Komise, dle které by se předložená směrnice vztahovala pouze na 25 % stážistů. Ministři se jeho úpravou budou tedy zabývat i za následujícího polského předsednictví. 

V Radě proběhla politická rozprava na téma komplexního řešení demografických výzev. Pro Česko byla v tomto bodě prioritní podpora rodičů a využití potenciálů mladých i starších generací. Ministři diskutovali o výzvách jako je stárnutí populace, nízká porodnost nebo obtíže se zakládáním rodiny. Vyměnili si navzájem zkušenosti o opatřeních, která přijali k řešení těchto problémů. Mezi ty patří např. flexibilní pracovní úvazky nebo finanční podpora a daňové úlevy pro rodiče.

Rada schválila závěry o nedostatku pracovních sil a dovedností v EU se zaměřením na mobilizaci nevyužitého pracovního potenciálu. Závěry navazují na akční plán Komise z března tohoto roku. Zaměřují se zejména na dvě priority: pomoc nedostatečně zastoupeným osobám v přístupu na trh práce a podpora dovedností, odborné přípravy a vzdělávání.

Dle Mariana Jurečky je Česko velmi aktivní v otázce celoživotního vzdělávání, které pomáhá lidem udržet si stabilní pracovní místo.

Rada se shodla na zlepšení přístupu ke službám na podporu sociálního začleňování osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením. Vybízí země EU, aby zajistily, že všichni občané budou mít rovný přístup ke kvalitním službám a pracovním příležitostem. Země toho docílí pomoci různých opatření, jako jsou akční plány zaměřené na konkrétní lokality, přístup k digitálním technologiím a lepší mapování znevýhodněných území.

Ministři se shodli na nutnosti posílit duševní zdraví žen a dívek prostřednictvím podpory rovnosti žen a mužů. K tomuto má pomoci široká škála opatření, například boj proti všem formám násilí a genderovým stereotypům a také větší zapojení otců do pečovatelských povinností, včetně možnosti využít otcovskou dovolenou.

Rada také navrhla opatření v rámci udržení rovnováhy mezi soukromým a pracovním životem. Navrhovaná opatření zahrnují posílení flexibilních pracovních režimů, boj proti ageismu a podporu mezigenerační solidarity.

Zdroj: Rada EU, ÚV ČR

Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek