Týdenní přehled dění v institucích EU 9. – 16. prosince 2024

Přinášíme přehled aktuálního dění v institucích EU v týdnu od 9. do 16. prosince 2024. Nadcházející jednání Rady EU nebo program Coreperu. To nejdůležitější z programu institucí EU na jednom místě!

 

RADA EU

Na prosincové Radě pro zemědělství a rybolov bude pokračovat debata z listopadového zasedání ke dvěma návrhům nařízení o stanovení rybolovných práv (v Severním moři a Atlantském oceánu na roky 2025 a 2026, ve Středozemním a Černém moři na rok 2025) s cílem nalezení politické dohody. Dále je na programu politická debata k budoucím možnostem v oblasti biohospodářství. Maďarské předsednictví předloží tři zprávy o pokroku k aktuálně projednávaným návrhům nařízení (o ochraně zvířat při přepravě, o rostlinném rozmnožovacím materiálu, o rámci pro monitorování odolnosti evropských lesů). V části Různé bude maďarské předsednictví informovat o aktuálním stavu projednávání návrhů nařízení k novým genomickým technikám a nařízení o lesním rozmnožovacím materiálu, a také o proběhlých aktivitách ve veterinární oblasti. Bude pokračovat debata ke společné zemědělské politice po roce 2027, která navazuje na schválené závěry předsednictví z říjnového zasedání Rady. Na závěr představí Polsko program svého nadcházejícího předsednictví. Delegaci ČR povede ministr zemědělství M. Výborný.

Euroskupina se v rozšířeném formátu sejde odpoledne v pondělí 9. prosince. Na programu jednání bude mezinárodní hospodářský dialog se Spojeným královstvím. Zasedání Euroskupiny v řádném formátu proběhne následně. Zasedání Rady ECOFIN má na programu jednání následující body: 1) balíček reforem celní unie: maďarské předsednictví plánuje prezentovat zprávu o pokroku vztahující se k právě projednávanému návrhu celní reformy a aktuálnímu stavu vyjednávání; 2) revize směrnice o zdanění energie: maďarské předsednictví předkládá poslední kompromisní text; 3) bude představena výroční zpráva Evropského účetního dvora o plnění rozpočtu EU za rok 2023; 4) provádění rámce správy ekonomických záležitostí: EK představí ministrům návrhy doporučení Rady k fiskálně-strukturálním plánům členských států a návrhy doporučení k nápravě nadměrného schodku pro Maltu, Francii, Belgii, Itálii, Polsko, Maďarsko, Slovensko a Rumunsko; 5) hospodářské oživení v Evropě: EK podá pravidelnou informaci o průběhu provádění nástroje pro oživení a odolnost, ministrům budou rovněž ke schválení předloženy návrhy k revidovaným národním plánům obnovy Dánska, Belgie, Švédska a Slovinska; 6) hospodářský a finanční dopad agrese Ruska proti Ukrajině: EK podá pravidelnou informaci ohledně vývoje finančních potřeb Ukrajiny, provádění Nástroje pro Ukrajinu a o posledním vývoji ohledně společných půjček zemí G7 pro Ukrajinu; 7) zpráva o daňových otázkách: jedná se o pravidelnou zprávu, která na konci každého předsednictví popisuje aktuální stav všech projednávaných daňových otázek; měla by být předložena jako nediskuzní bod; a (8) závěry Rady o pokroku dosaženém v rámci kodexu chování (zdanění podniků) – pravidelná půlroční zpráva uvádí pokrok skupiny pro kodex chování v oblasti daní. Delegaci ČR povede ministr financí Z. Stanjura.

Přepnout – obsahMinistři budou diskutovat o stavu Schengenského prostoru, kdy by měli rozhodnout o plné aplikaci Schengenského acquis v Bulharsku a Rumunsku. Ministři projednají aktuální stav zavedení interoperability a provádění reforem v oblasti migrace a azylu, vč. přezkum konceptu bezpečné třetí země. Maďarské předsednictví se také pokusí o schválení částečného obecného přístupu k návrhu nařízení o prevenci a boji proti pohlavnímu zneužívání dětí. Delegaci ČR povede ministr vnitra V. Rakušan.

Na programu legislativní části jednání je přijetí obecného přístupu k návrhu směrnice o minimálních pravidlech pro zamezení převaděčství migrantů, návrhu trestněprávní směrnice o prevenci a boji proti pohlavnímu zneužívání dětí a částečného obecného přístupu k návrhu směrnice, kterou se harmonizují některé aspekty insolvenčního práva.

Dále ministři přijmou závěry Rady o opatřeních na podporu konkurenceschopnosti EU a jejích členských států prostřednictvím civilní justice a také závěry o využití umělé inteligence v oblasti justice. Diskutovat budou i o budoucnosti trestního práva, boji proti beztrestnosti v kontextu ruské agrese proti Ukrajině a boji proti obchodu s drogami a organizovaným zločinem. Delegaci ČR povede náměstek ministra spravedlnosti K. Dvořák.

Na prosincové Radě pro energetiku proběhne prezentace zprávy Mezinárodní energetické agentury (IEA) o budoucnosti geotermální energie. Následně budou schváleny závěry o podpoře geotermální energie. Proběhne také výměna názorů k budoucnosti energetické politiky s ohledem na skutečnou energetickou unii. V části Různé je na programu informace Komise a maďarského předsednictví k opatřením navazujícím na akční plán pro elektrizační soustavy, informace předsednictví ke konferenci o strategickém plánu pro energetické technologie (plán SET) v Budapešti ve dnech 14.-15. listopadu a Polsko představí pracovní program svého nadcházejícího předsednictví. Na pracovní oběd ministrů je naplánovaná výměna názorů s ředitelem Agentury EU pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) o vývoji trhu s elektřinou. Delegaci ČR povede ministr průmyslu a obchodu L. Vlček.

Prosincová Rada FAC proběhne poprvé pod vedením nové vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Kaji Kallas. Na programu jednání je mezi řádnými body ruská agrese vůči Ukrajině, situace na Blízkém východě (včetně Sýrie) a Gruzie. V aktuálních otázkách se očekává diskuze zejména o situaci v Bělorusku před lednovými prezidentskými volbami. Zasedání bude předcházet neformální snídaně ministrů k pracovním metodám Rady. Rada by měla schválit závěry o posílení vnějších a vnitřních vazeb v boji proti terorismu a násilnému extremismu, o posílení podpory tzv. přístupu Tým Evropa pro celosvětové potravinové zabezpečení a výživu a o zprávě Evropského účetního dvora o svěřenském fondu EU pro Afriku. Delegaci ČR povede ministr zahraničních věcí J. Lipavský.

COREPER

  • Nařízení o nucených licencích pro řešení krizí (informace předsednictví o výsledcích trialogu)
  • Zákon o monitorování půdy (příprava trialogu)
  • Zasedání Rady pro životní prostředí, 17. prosince 2024 (příprava)
  • Nařízení o předcházení ztrátám plastových pelet za účelem snížení znečištění mikroplasty (obecný přístup)
  • Rozhodnutí Rady o jmenování zástupce do správní rady Fondu pro ztráty a škody (příprava na přijetí)
  • Nařízení o statistice trhu práce Evropské unie týkající se podniků (příprava trialogu)
  • Zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (energetika), 16. prosince 2024 (příprava)
  • Evropský semestr 2025 – cestovní mapa (informace předsednictví a nastupujícího předsednictví)
  • Zasedání Rady pro obecné záležitosti, 17. prosince 2024 (příprava)
  • Zasedání Rady pro zahraniční věci, 16. prosince 2024 (příprava)             
  • Agrese Ruska vůči Ukrajině (příprava na přijetí omezujících opatření)
  • Summit EU – západní Balkán v Bruselu, 18. prosince 2024 (výměna názorů)
  • Nařízení, kterým se zavádí program pro evropský obranný průmysl (pokyny pro další činnost, příprava na obecný přístup)
  • Zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci, 10. prosince 2024 (follow-up)
  • Zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, 12. a 13. prosince 2024 (příprava)
  • Vnější rozměr migrace: akční dokumenty MOCADEM týkající se Bangladéše a Iráku (výměna názorů)

EVROPSKÝ PARLAMENT

Výborový a frakční týden 9.–13. prosince

Hlavní body agendy:

  • (PO 9. 12.) Podvýbor pro lidská práva (DROI) ve spolupráci s Úřadem Vysokého komisaře OSN pro lidská práva připomenou Den ochránců lidských práv a Den lidských práv prostřednictvím konference na vysoké úrovni, které se zúčastní Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku K. Kallas, Vysoký komisař OSN pro lidská práva V. Türk nebo místopředseda EP N. Ștefănuță (Greens/EFA, RO).
  • (ČT 12. 12.) Proběhne společné výroční zasedání Výboru pro regionální rozvoj (REGI) a Komise pro politiku územní soudržnosti a rozpočet EU (COTER) Výboru regionů.
  • (ČT 12. 12.) Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) zorganizuje společně s oddělením legislativního dialogu Ředitelství pro vztahy s národními parlamenty zasedání Meziparlamentního výboru o situaci právního státu v EU.
  • Poslanci se budou připravovat na prosincové plenární zasedání EP dnech 16.–19. 12., jehož programu bude např. předání Sacharovovy ceny, volba veřejného ochránce práv, rozprava o dezinformacích na platformách X a TikTok nebo hlasování o zprávách V. Vrecionové ohledně zvláštních opatření v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova pro členské státy postižené přírodními katastrofami či o reprodukčních materiálech lesních dřevin.

EVROPSKÁ KOMISE

Kolegium Komise zasedne ve středu 11. 12. v Bruselu.

Očekává se, že Kolegium přijme:

  • Sdělení o boji proti hybridním hrozbám a posílení bezpečnosti na vnějších hranicích EU
    /zodpovědná místopředsedkyně EK – H. Virkkunen/

Členové kolegia povedou také orientační rozpravu o vztazích mezi EU a USA.

EVROPSKÉ VÝBORY PČR

Zasedání Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR, úterý 10. prosince

Senátoři na úterním zasedání projednají mj. následující body:

  • Informace vlády ČR o pozicích vlády a programu jednání Evropské rady, které se koná ve dnech 19.–20. prosince 2024;
  • Sdělení Komise Společný prováděcí plán pro Pakt o migraci a azylu;
  • Fiskálně-strukturální plán České republiky pro období 2025 až 2028;
  • Změnu nařízení (EU) 2020/2220, pokud jde o zvláštní opatření v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova (EZFRV) k poskytnutí dodatečné pomoci členským státům postiženým přírodními katastrofami;
  • Návrh nařízení RESTORE – Regionální mimořádná podpora na rekonstrukci

VÝBOR PRO EU NA VLÁDNÍ ÚROVNÍ

351. jednání VV-EU dne 11. prosince 2024

I/ KE SCHVÁLENÍ

  1. Mandát na summit EU – západní Balkán dne 18. prosince a na zasedání Evropské rady dne 19. prosince 2024 v Bruselu

II/ různé

Sdílet tento příspěvek