Rada pro dopravu a telekomunikace jednala o právech cestujících a budoucnosti digitalizace

Ve dnech 5. a 6. prosince se v Bruselu uskutečnilo pravidelné zasedání Rady TTE se zaměřením na agendu dopravy a telekomunikace. Ministři během prvního dne jednali o směrnici k celoevropskému zákazu řízení, právech cestujících v různých typech dopravy a podpoře automobilového průmyslu. Druhá část zasedání byla věnována tématu kybernetické bezpečnosti a cílům EU v oblasti digitalizace.

Rada ministrů přijala obecný přístup k návrhu směrnice o zákazu řízení s celoevropským účinkem, který je součástí balíčku opatření ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu. Tato směrnice umožní uložit zákaz řízení platný v celé Evropské unii, pokud řidič spáchá závažný dopravní přestupek v jakémkoliv členském státě.

„Přijetí tohoto předpisu v budoucnu může výrazně zvýšit bezpečnost na silnicích v Česku i v rámci Unie,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka, který vedl českou delegaci.

Ministři přijali obecný přístup ke dvěma nařízením o prosazování práv cestujících v EUo právech cestujících v souvislosti s cestami různými dopravními prostředky. Cílem obou návrhů je zejména zlepšení přístupu k informacím a zaplnění legislativních mezer v rámci povinností různých poskytovatelů cestovních služeb zprostředkujících tzv. multimodální dopravu. Mělo by tak dojít k harmonizaci a narovnání práv cestujících, kteří v rámci jedné jízdenky kombinují různé dopravní prostředky s právy těch cestujících, kteří v rámci jedné jízdenky využívají pouze jeden druh dopravy.

Následně se ministři věnovali politické rozpravě o právech cestujících v letecké dopravě, jejímž cílem bylo znovunastartování diskuze k nalezení vyvážené dohody, která bude dostatečně chránit práva cestujících, a zároveň co nejméně ohrozí konkurenceschopnost evropských leteckých společností.

Česko podporuje návrh, který přinese více jistoty pro cestující, kteří nakupují letenky přes zprostředkovatele a také vítá větší důraz na práva osob se zdravotním hendikepem a sníženou schopností pohybu.

Česká delegace předložila na listopadové Radě pro konkurenceschopnost s Itálií a dalšími státy návrh k revizi politiky na podporu evropského automobilového sektoru, který následně představila i 5. prosince na Radě pro dopravu. Na popud tohoto návrhu  Evropská komise zareagovala, že pracuje na již dříve avizovaném akčním plánu pro automobilový průmysl a na zahájení strategického dialogu k budoucnosti automobilového průmyslu v EU.

„Prodej elektrických vozidel v celé Evropě klesá a splnit limity bude pro řadu automobilek nemožné. Ty teď ale potřebují investovat do inovací, aby mohly uspět v souboji se svou asijskou a americkou konkurencí,“ uvedl Kupka. „Pokuty by je jenom oslabily, a proto jim chceme zabránit,“ doplnil.

Rada schválila závěry o Agentuře EU pro kybernetickou bezpečnost (ENISA), které uznávají klíčovou úlohu agentury v rámci rozvoje a provádění politik souvisejících s kybernetickou odolností, shrnují zkušenosti členských států a také vyjadřují očekávání ohledně revize Aktu o kybernetické bezpečnosti.

Role kybernetické bezpečnosti se stává čím dál více důležitou ve vztahu k fungování státních institucí, ochraně právního státu a – jak ukazují nedávné zkušenosti z jednotlivých členských států – také k zajištění férovosti voleb.

Rada schválila závěry o tzv. bílé knize Komise nazvané „Jak zvládnout potřeby EU v oblasti digitální infrastruktury?“. Ta představuje ucelený soubor sdělení týkající se podpory inovací, zajištění spravedlivé hospodářské soutěže a podpory investic do digitální infrastruktury za účelem plnění unijních cílů v oblasti konkurenceschopnosti a digitální transformace.

Závěry se týkají především přípravy telekomunikačního sektoru na budoucnost a konsolidace trhu s ohledem na hospodářskou soutěž i specifika jednotlivých zemí.

Ministři se věnovali diskuzi o cílech programu Digitální dekáda 2030 s ohledem na nedávné technologické změny. Tento program stanovuje konkrétní digitální cíle, kterých by měly členské státy EU dosáhnout do roku 2030. S ohledem na rychle postupující inovace má však v roce 2026 dojít k jejich revizi.

Program hraje důležitou roli pro rozvoj digitálních dovedností, modernizaci infrastruktury či digitalizaci podniků a veřejných služeb. Česká delegace společně s dalšími státy apelovala na aktivní kooperaci EU s Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) při formování globálních pravidel pro digitální agendu.

Zdroj: Rada EU, MD ČR, MPO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek