Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy, na ČR to nebude mít vliv

Ukrajina zastavila tranzit ruského plynu do Evropské unie a Moldavska. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi společnostmi Gazprom a Naftohaz. Ruský Gazprom podle agentury Reuters potvrdil, že vývoz plynu do Evropy přes Ukrajinu skončil 1. ledna v 08:00 moskevského času (06:00 SEČ), protože dohoda o tranzitu vypršela.

„Zastavili jsme tranzit ruského plynu. Je to historická událost,“ prohlásil ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko.

Kohouty byly v sedm ráno uzavřeny jak na vstupu do soustavy ukrajinských plynovodů na rusko-ukrajinské hranici, tak na výstupu na hranici Ukrajiny se Slovenskem, napsal RBK-Ukrajina. Provozovatel plynárenské přepravní sítě na Slovensku Eustream později potvrdil, že tok suroviny z Ukrajiny na Slovensko se zastavil.

Slovenský premiér Robert Fico v novoročním projevu varoval, že konec tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu „bude mít drastické dopady na nás všechny v Evropské unii, ale ne na Ruskou federaci“.

Naopak šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski to označil za další vítězství po rozšíření NATO o Švédsko a Finsko. Připomněl, že Rusko utratilo miliardy za plynovod NordStream vedoucí po dně Baltského moře, aby obešlo Ukrajinu a „vydíralo východní Evropou hrozbou uzavření kohoutku s plynem“. „Kdo jinému jámu kopá…,“ poznamenal Sikorski na sociální síti X na adresu Ruska.

Kyjev delší dobu avizoval, že dohodu o tranzitu ruské ropy nehodlá prodloužit. Své rozhodnutí zdůvodňuje ozbrojeným konfliktem s Ruskem, které prodejem surovin částečně financuje své válečné tažení na Ukrajině.

Evropská komise připomněla, že „zastavení dodávek přes Ukrajinu je situace, která se očekávala“ a „EU je na ni připravená“. Plynárenská infrastruktura v sedmadvacítce je natolik flexibilní, aby plyn pro střední a východní Evropu odjinud než z Ruska dovedla alternativními cestami, prohlásila Komise.

Zastavení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu nebude mít na Česko vliv. Negativně ovlivní hlavně Slovensko. Ostatní evropské státy si zajistily dodávky plynu jiným způsobem. Vyplývá to z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu a energetických odborníků. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček řekl, že přestože loni byly zásoby plynu v této době podstatně větší, nemusí se domácnosti ani firmy obávat nedostatku plynu.

Podle Vlčka jsou české zásobníky s plynem momentálně naplněny zhruba z 63 procent. „Například ke konci roku 2021 byly zásobníky naplněny přibližně z poloviny, spotřeba byla o třetinu vyšší než letos, a žádné komplikace nenastaly. Navíc zimní spotřeba není pokrývána pouze ze zásobníků a se schváleným zrušením německého poplatku se dá v druhé polovině sezony očekávat, že se těžba ze zásobníků sníží,“ uvedl Vlček v tiskové zprávě provozovatele podzemních zásobníků zemního plynu Gas Storage CZ.

Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek