Rostoucí ekonomika, ale i rekordní úbytek obyvatelstva. Jak si vede Polsko ve srovnání s ostatními státy EU?

V souvislosti se začátkem polského předsednictví v Radě Evropské unie zveřejnil statistický portál Eurostat zajímavá data porovnávající aktuální předsednickou zemi s ostatními členskými státy EU. Věděli jste například, že je Polsko největším pěstitelem jablek v EU, největším prodejcem svíček nebo že téměř polovinu všech manažerských pozic zaujímají ženy?

Polsko je devátou největší zemí Evropy a tvoří 7,4 % rozlohy Evropské unie. Má 36,6 milionu obyvatel, což odpovídá 8,2 % populace EU. Pokud jde o věkovou strukturu obyvatelstva, tak 15,4 % obyvatel je mladších 14 let, věkovou skupinu 15 – 64 let tvoří 64,7 % obyvatel a 19,9 % je starších 65 let.

Počet obyvatel Polska se za posledních několik let snížil o téměř 1,5 milionu. Může za to nízká porodnost (pouze 1,2 dítěte na jednu ženu), stárnutí obyvatelstva i migrace, kdy řada mladých lidí odchází za prací do jiných států.

Polsko má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě. V roce 2024 dosáhlo HDP země přibližně 80 % průměru EU a celkově se umístilo na 5. místě mezi členskými státy EU, pokud jde o růst HDP na obyvatele.

Téměř tři čtvrtiny (74,6 %) polského vývozu putují do jiných států EU. Významný je zde automobilový průmysl, výroba elektroniky i produkce potravin. Kromě jablek je Polsko v rámci EU také největším pěstitelem malin a třešní. Mnohé může překvapit, že významným průmyslovým odvětvím je zde také výroba svíček, jejíž tradice má silné vazby na křesťanství. Prvenstvím se může Polsko pochlubit i co se týče exportu dřevěných oken.

Míra nezaměstnanosti je v Polsku dlouhodobě nízká a aktuálně činí pouze 2,8 %. Co se týče míry zaměstnanosti, Polsko se pohybuje mírně nad evropským průměrem. Zatímco v celé EU je zaměstnáno 80,4 % mužů a 70,2 % žen, v Polsku činí míra zaměstnanosti u mužů 83,8 % a u žen 72 %.

Podle nejnovějších údajů Eurostatu má přibližně 49 % obyvatel Polska do 34 let dokončené vysokoškolské vzdělání. Ženy v Polsku zastávají také 48 % všech manažerských pozic. Rozdíly ve mzdách mezi muži a ženami, známé jako gender pay gap, jsou v Polsku relativně nízké ve srovnání s jinými evropskými zeměmi. V roce 2024 polské ženy vydělávaly v průměru o 4,7 % méně než muži, což je však pořád poměrně nízké číslo vzhledem k unijnímu průměru, kde rozdíl v platech činí 13 %.

Zdroj: Eurostat, trade.gov.pl
Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek