Evropská unie by mohla postupně zmírnit sankce vůči Sýrii, jestliže v zemi s novým vedením dojde k hmatatelnému pokroku. Na sociální síti X to dnes uvedla šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas. O rychlém zrušení sankcí, které komplikují dodávky humanitární pomoci a brání obnově válkou zničené země, hovořil již dříve Berlín i francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot.
O situaci v Sýrii jednala Kallas ve čtvrtek večer v Římě spolu s ministry zahraničí Itálie, Německa, Francie, Británie i s končícím šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem. Shodli se podle ní na tom, že je potřeba, aby v Sýrii byla u moci „vláda, která bude chránit všechny menšiny“.
Francouzský ministr zahraničí před několika dny společně s šéfkou německé diplomacie Annalenou Baerbock navštívili Sýrii, kde se na počátku prosince zhroutil režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Oba ministři zahraničí v Damašku jednali s Ahmadem Šarou, šéfem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nyní nejmocnějším mužem v zemi.
Sankce EU zavedla za Asadova režimu, Damašek nyní vyzývá k jejich uvolnění. Syrský ministr obchodu Máhir Chalíl Hasan tento týden uvedl, že bez odvolání sankcí hrozí zemi katastrofa, protože kvůli restrikcím nelze kupovat obilí a ani palivo. Obojího má Sýrie podle něj zásoby jen na několik měsíců.
Jednou z hlavních zemí, která usiluje o přehodnocení sankční politiky vůči Sýrii, je právě Německo. „Konec Asadova režimu je pro Sýrii historickým okamžikem a vytváří na místě novou realitu. My jako EU musíme proto odpovídajícím způsobem změnit naše politiky,“ stojí v německém non-paperu, tedy neoficiálním dokumentu k debatě, který má ČTK k dispozici. Dokument Německo poslalo několika dalším unijním zemím a chce o sankcích diskutovat na nadcházející schůzce ministrů zahraničí EU, která se koná v pondělí 27. ledna.
Evropská unie by podle Berlína měla postupovat následovně: nejprve by měla ve spolupráci s klíčovými mezinárodními partnery identifikovat sankce, které lze postupně zrušit, poté by měla formulovat podmínky pro jejich postupné zrušení a stanovit, že mohou být zpětně znovu zavedeny v případě, že dojde k porušení těchto podmínek. Následně by měla EU informovat o svých krocích syrské vedení a občanskou společnost a nakonec přistoupit ke zrušení sankcí.
Německý dokument zdůrazňuje, že z uvolnění sankcí by neměli mít prospěch příslušníci Asadova režimu a jeho stoupenci, některé sankce by proto měly zůstat zachovány. Postupně by ale mohlo dojít ke zmírnění omezení v několika oblastech, ku prospěchu syrských obyvatel. Návrh Berlína hovoří například o usnadnění dopravy mezi EU a Sýrií, což by znamenalo zrušení sankcí vůči letecké společnosti Syrian Arab Airlines. Syřané by rovněž měli mít opět možnost přemístit svá obchodní aktiva, ale i automobily a technologické vybavení, do rodné země a vytvořit tak v Sýrii „budoucí ekonomickou základnu.“ říká dokument. „Je rovněž třeba znovu otevřít finanční kanály mezi EU a Sýrií, včetně obnovení bankovních vztahů mezi syrskými bankami a bankami v EU,“ dodává.
Režim Bašára Asada, který stál v čele Sýrie od roku 2000 po třech dekádách vlády svého otce, svrhla loni 8. prosince aliance povstalců vedená sunnitskou islamistickou skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS). Během necelých dvou týdnů se jí tak podařilo to, oč se v občanské válce 13 let snažila řada povstaleckých skupin.
Asad uprchl do Ruska a zemi nyní vede přechodná vláda sestavená skupinou HTS, která má džihádistickou minulost, ale nyní slibuje rovná práva pro všechny etnické a náboženské menšiny v Sýrii.
Ačkoli již množství zemí navázalo s novým syrským vedením kontakt, HTS je stále na seznamu teroristických organizací OSN. „Případně vyřazení HTS ze sankčního režimu by muselo být projednáno na úrovni OSN. Bude záležet na našem společném posouzení subjektu HTS a jeho vůdce,“ uzavírá Berlín ve svém dokumentu.
Zdroj: ČTK, Evropská komise