EU musí být v reakci na cla jednotná, ale taky trpělivá. V USA může být za týden všechno jinak, řekl Vlček

Evropská unie musí na americká cla reagovat jednotně. Na tom se shodli unijní ministři obchodu během pondělního zasedání Rady pro zahraniční věci v Lucemburku. Nedávno zavedená cla Spojených států na dovoz oceli, hliníku a automobilů z EU odůvodnil prezident USA Donald Trump snahou o snížení obchodního deficitu s Evropou. EU nyní chystá reakční balík.

Odpověď EU na poslední kroky Trumpovy administrativy musí být podle ministrů unijní sedmadvacítky jednotná, ne však unáhlená. „Ze všech členských států zaznívalo, že v těch samotných krocích musíme být jednotní, že Evropa jako taková musí reagovat, ale musí svým způsobem reagovat trpělivě,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který se zasedání účastnil za Českou republiku. „Ve Spojených státech může být za týden nebo za měsíc všechno jinak,“ zdůvodnil.

Evropská komise již Spojeným státům navrhla vzájemné zrušení cel na průmyslové zboží, včetně automobilového sektoru, známé jako „zero-for-zero“. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen k tomu uvedla, že návrh byl předložen opakovaně, avšak dosud bez adekvátní reakce ze strany americké administrativy. ​Komise však zůstává nadále otevřená vyjednávání s USA. 

„Současná obchodní situace se Spojenými státy, naším nejvýznamnějším partnerem, je přinejmenším složitá,“ uvedl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. „Cla zasahují významnou část vývozu EU. Přibližně 70 % našeho celkového vývozu čelí clům ve výši 20 % nebo 25 %, případně ještě vyšším, pokud se kombinují se stávajícími cly.“

EU se chystá reagovat

Evropská komise připravila první balík protiopatření, který má reagovat na cla uvalená na dovoz výrobků z oceli a hliníku do USA. Protiopatření mají mít hodnotu přes 20 miliard eur a reflektovat zájmy všech členských států. Hlasování o protiopatřeních proběhne ve středu 9. dubna. První balík opatření by měl podle Šefčoviče začít platit 15. dubna, další část pak 15. května.

Přestože se EU v současné době soustředí především na jednání se Spojenými státy, připravuje se také na možnost, že k dohodě nedojde. „Je jasné, že i v Evropě musíme udělat vše pro to, abychom posilovali vnitřní trh. Proto budeme pokračovat v odstraňování bariér, hledání nových příležitostí v rámci EU a podpoře českých firem,“ uvedl Vlček s tím, že pozornost je věnována i dokončení dohody s Mercosurem nebo posílení obchodních vztahů s Asií a Blízkým východem.

Evropská unie a Spojené státy tvoří největší obchodní blok na světě, který má hodnotu více než 1,5 bilionu euro. Současný export české výroby do USA dosahuje necelých 200 miliard korun, cla by však mohla přinést dle ministerstva průmyslu a obchodu ztráty až v desítkách miliard.

Zdroj: Rada EU, Evropská komise, MPO ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek