04.10.2021
Euroskop.cz, Fotobanka ČTK
Minulý týden byl evropský komisař za vnitřní trh Thierry Breton na turné po Asii. Jeho cílem bylo upevnit vztahy se zeměmi pro budoucí spolupráci v digitální a technologické oblasti. Cesta navazovala na závazky plynoucí z evropského výnosu o čipech, který má podpořit soběstačnost EU ve výrobě polovodičů. Těch má Evropa v současnosti nedostatek.
„Díky připravovanému evropskému výnosu o čipech zajistíme náš dodavatelský řetězec ve spolupráci s důvěryhodnými hráči na celém světě,“ uvedl Breton na svém Twitteru a dodal, že „epicentrum geopolitiky polovodičů je zde, v Asii.“
Nepoměr mezi Asií a Evropou v produkci čipů
Přibližně dvě třetiny celosvětové produkce čipů se nyní nacházejí v Asii, přičemž Jižní Korea drží přibližně 20 % podílu na trhu. Právě tam a do Japonska Breton minulý týden zavítal, aby se setkal s politickými vůdci a generálními řediteli významných technologických společností.
Oproti tomu podíl Evropy na výrobě čipů stabilně klesá ze 44 % v roce 1990 na pouhých 9 % v roce 2020. Turné tak odráží touhu EU posílit spolupráci a obchodní vztahy v asijsko-pacifickém regionu a zvýšit odolnost dodavatelských řetězců, zejména v oblasti polovodičových technologií.
Jižní Korea plánuje své investice do polovodičů ještě zvýšit. Do roku 2030 chce investovat částku 390 miliard eur, z nichž většina bude pocházet ze soukromých investic. Evropa se také snaží přivést výrobu polovodičů zpět na kontinent, ale Asii se v blízké době zřejmě nevyrovná. Například balíček dotací německé vlády na přilákání investorů má hodnotu 3 miliard eur, což by mohlo vyvolat celkovou investici mezi 20 a 50 miliardami eur.
Vztahy EU s indo-pacifickým regionem
Návštěva zemí Thierry Bretonem symbolizuje širší zájmy Evropské unie v Asii i mimo ni. Začátkem září oznámila Evropská služba pro vnější činnost, že EU „…posiluje své strategické zapojení do zásadního indo-pacifického regionu.“
V digitální doméně se to promítá do ambice prozkoumat příležitosti pro nové dohody o digitálním partnerství s aktéry, kteří sdílejí hodnoty i obavy EU. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém letošním projevu o stavu Unie hovořila o významu Asie a indo-pacifické strategie EU. Představila v něm novou iniciativu „Global Gateway“, jejímž cílem je zajistit Evropské unii pozici „důvěryhodné značky na celém světě.“
Autor: Lucie Nalejvačová, Euroskop.cz