Přinášíme vám přehled nejzajímavějších událostí z oblasti evropského vesmírného výzkumu za měsíc duben.
Výzkum vesmíru a vývoj nových kosmických technologií nabývá v současné době stále většího významu. Evropská unie proto považuje kosmický výzkum za důležité téma a vynakládá velké úsilí na zdokonalování svých kapacit v této oblasti. Centrem těchto snah je Praha, kde sídlí Agentura EU pro vesmírný program (EUSPA). Spolu s agenturou EUSPA zajišťuje provoz evropských vesmírných programů Evropská kosmická agentura (ESA) – mezinárodní organizace, která sdružuje 22 evropských států včetně Česka a funguje na mezivládním principu. Její součástí jsou i nečlenské státy EU Norsko a Švýcarsko. Agentura provozuje kosmodrom v Kourou ve Francouzské Guyaně, odkud startují evropské rakety na oběžnou dráhu.
28.4.2022
Astronautka agentury ESA Samantha Cristoforetti dorazila spolu s kolegy z NASA Kjellem Lindgrenem, Robertem Hinesem a Jessicou Watkins na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
Čtyři astronauti, společně známí jako Crew-4, odletěli ve středu 27. dubna 09:52 SELČ z Kennedyho vesmírného střediska NASA na Floridě v USA a stráví ve vesmíru téměř půl roku. Na Mezinárodní vesmírnou stanici posádku přepravila vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX po zhruba 16 hodinách letu.
Samantha Cristoforetti se vrací na Mezinárodní vesmírnou stanici na svou druhou misi, nazvanou Minerva. Během letu na stanici a ze stanice bude Samantha specialistkou mise. V průběhu jejího působení na stanici zastane roli vedoucí Amerického orbitálního segmentu (USOS) a bude zodpovědná za všechny jeho aktivity.
Posádka bude na palubě Mezinárodní vesmírné stanice mimo jiné řešit i řadu vědeckých úkolů, jedním z nichž bude studie bezdrátové komunikace v rámci projektu agentury ESA Compose-2. Ten má demonstrovat možnosti bezdrátových sítí pro podporu vědeckých experimentů a zajištění přesného řízení a navigace volně letících objektů.
26.4.2022
Agentura EUSPA vydala předběžné informační oznámení (PIN) k plánované výzvě k vývoji Evropského demonstrátoru pro služby GNSS (ESD), který poskytuje centralizovanou platformu pro demonstraci nových a vylepšených end-to-end služeb Evropského globálního navigačního satelitního systému (EGNSS).
ESD umožní uživatelům snadno a otevřeně přistupovat k signálům a datům EGNSS, aby mohli testovat nové či vylepšené služby v realistických podmínkách, ověřovat správnou implementaci rozhraní a standardů přijímačů a předvídat a podporovat vývoj nových aplikací.
12.4.2022
Generální ředitel agentury ESA Josef Aschbacher slavnostně otevřel nové Středisko vesmírné bezpečnosti, jehož cílem bude pomoci chránit naši planetu před zvýšenou sluneční aktivitou, rizikovými asteroidy a nefunkčními satelity. Středisko bylo zřízeno v centrále Evropského střediska kosmických operací (ESOC) agentury ESA, sídlící v německém Darmstadtu.
12.4.2022
V reakci na probíhající válku na Ukrajině vytvořila agentura EUSPA celoevropskou platformu #EUSpace4Ukraine sloužící k propojení start-upů a inovátorů s nevládními organizacemi a dalšími subjekty poskytujícími pomoc lidem zasažených tímto konfliktem. Dne 12. dubna 2022 uspořádala agentura EUSPA webinář, který zainteresovaným technologickým společnostem, neziskovým organizacím a dalším subjektům představil možnosti, jak se do platformy zapojit a navzájem si pomoci najít inovativní řešení.
8.4.2022
Agentura ESA uzavřela jménem Evropské komise smlouvu s firmou Arianespace na vynesení družice Sentinel-1C programu Copernicus na oběžnou dráhu. Copernicus je program pro dálkový průzkum Země koordinovaný a řízený Evropskou unií, konkrétně Evropskou komisí, ve spolupráci s agenturou ESA. Zaměřuje se na pozorování atmosféry, pevniny, moří a klimatu. Je využíván i v oblasti bezpečnost a poskytuje podporu záchranným operacím v případě katastrof a havárií. Družice Sentinel-1C bude na oběžnou dráhu vynesena v první polovině roku 2023 evropskou raketou Vega-C z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně.
4.4.2022
Agentura EUSPA obdržela 50 návrhů v rámci první výzvy programu Horizont Evropa (Horizon Europe), zaměřené na nacházení inovativních řešení, využívají data a informace z vesmírných technologií jako Galileo, EGNOS a Copernicus. Obdržené návrhy přinášejí možná řešení řady společenských výzev, jako veřejné zdraví, inteligentní mobilita, sdílená ekonomika, ochrana před přírodními katastrofami a zmírnění rizik spojených se změnou klimatu.
Horizont Evropa je výzkumný a inovační rámcový program Evropské unie probíhající v letech 2021-2027. Horizont Evropa je největším a dosud nejambicióznějším výzkumným a inovačním programem, který má potenciál vytvořit významný vědecký, společenský a ekonomický dopad, přispět ke klimatickým cílům a vytvořit nová vysoce kvalifikovaná pracovní místa. Rozpočet programu činí 95,517 mld. euro.