Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pojede v prvním dubnovém týdnu s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem do Číny. Podle agentury Reuters to dnes oznámil unijní mluvčí. Macron využije své státní návštěvy v Číně od 5. do 8. dubna k tomu, aby se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem „pracoval na návratu k míru“ na Ukrajině, uvedl dnes večer Elysejský palác.
Francouzská hlava státu kromě Pekingu navštíví také Kanton, oznámil Elysejský palác. Dodal, že Macron „lpí na udržování stálého a náročného dialogu s Čínou“.
Oznámení o cestě přišlo po konci summitu EU, na němž se evropští lídři mimo jiné shodli na investování do snížení závislosti na zdrojích z Číny a dalších mimoevropských zemí. Po debatě o posílení jednotného trhu a konkurenceschopnosti evropské ekonomiky v době mohutných státních subvencí Spojených států a Číny se podle přijatých závěrů také dohodli na tom, aby se na území EU vyrábělo více obnovitelných technologií a těžilo, zpracovávalo a recyklovalo více strategických surovin.
Čínský prezident Si Ťin-pching byl tento týden na třídenní návštěvě Ruska, které už déle než rok vede ozbrojenou agresi vůči sousední Ukrajině a čelí kvůli tomu sankcím ze strany západních zemí. Peking tvrdí, že je ohledně konfliktu nestranný, a chce hrát roli „mírotvůrce“, což Západ zpochybňuje.
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek podepsali rámcové dohody o rozšíření strategického partnerství a o strategické spolupráci, Si také šéfa Kremlu pozval v letošním roce do Číny.
Partnerství Číny s Ruskem má své meze, navzdory opačné rétorice, a Evropa by měla uvítat jakékoli pokusy Pekingu distancovat se od války na Ukrajině, uvedl dnes šéf unijní diplomacie Josep Borrell.
Čína podle něj sice navázala s Ruskem úzké hospodářské a diplomatické vztahy, ale nevytvořila s Moskvou vojenské spojenectví a nedodala jí zbraně na pomoc s válkou na Ukrajině.
Borrell uvedl, že návrhy Pekingu na ukončení války ukazují, že se nechce plně přizpůsobit Rusku, a EU by to měla uvítat, i když západní představitelé dali najevo, že iniciativu Pekingu nepovažují za plnohodnotný mírový plán. Vzhledem k tomu, že Rusko čínské návrhy uvítalo, „Čína se jeví v roli, kterou bychom podle mého názoru měli prosazovat,“ řekl Borrell.
„Zdá se, že toto neomezené přátelství má určité hranice,“ řekl Borrell novinářům v Bruselu. „Čína pro nás nepřekročila žádnou červenou linii,“ dodal. Borrell rovněž uvedl, že také brzy navštíví Čínu, ačkoli termín cesty ještě nebyl upřesněn. Příští týden se do Číny chystá také španělský premiér Pedro Sánchez.
Zdroj: ČTK, Euroskop.cz