Maďarský parlament včera ratifikoval přistoupení Finska k Severoatlantické alianci. Proti bylo jen šest poslanců, pro jich hlasovalo 182 a nikdo se nezdržel. Nadále zůstává podle tiskových agentur nejasné, kdy maďarští poslanci budou hlasovat o ratifikaci švédského vstupu do NATO.
Finsko a Švédsko požádaly o přijetí do aliance společně loni v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu. Maďarsko a Turecko byly do dnešního dne posledními členy NATO, které ještě přistoupení dvou skandinávských států nedaly zelenou. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg uvedl, že naléhal na Budapešť i Ankaru, aby žádost skandinávských zemí schválily.
Finská premiérka Sanna Marinová poděkovala Maďarsku za dnešní ratifikaci a zároveň vyzvala k rychlému přijetí Švédska. „Děkuji za jasné rozhodnutí,“ napsala ministerská předsedkyně na twitteru krátce po hlasování maďarských poslanců. „Členství Finska a Švédska v NATO posiluje bezpečnost celé aliance. Je v zájmu všech, aby Švédsko bylo před summitem ve Vilniusu také členem NATO,“ dodala. Alianční summit v litevské metropoli se má konat v červenci.
Termín hlasování o přistoupení Švédska do aliance dosud nebyl v maďarském parlamentu stanoven. Maďarsko v současnosti jedná s Evropskou komisi, která zadržuje Budapešti peníze z fondů Evropské unie kvůli korupci a obavám, že vláda narušuje demokratická práva. Premiér Orbán tato obvinění odmítá.
Také v Turecku se pravděpodobně Finové dočkají souhlasu dříve než Švédové. V polovině tohoto měsíce turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ujistil svého finského kolegu Sauliho Niinistöa, že Turecko zahájí ratifikaci finské žádosti. Vyjádřil přitom naději, že zákonodárci vstup severské země potvrdí před květnovými prezidentskými a parlamentními volbami v Turecku.
Švédsko bude muset na začátek ratifikace v tureckém parlamentu ještě počkat. Důvodem je podle Ankary nedostatečné potírání skupin, které Turecko považuje za teroristické.
Zdroj: ČTK