Ministři financí jednali o hospodářské pomoci Ukrajině a financování klimatických opatření

V pondělí 8. října se v Lucemburku uskutečnilo zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN), které se věnovalo hospodářským dopadům ruské agrese vůči Ukrajině, financování klimatických opatření či zhodnocení provádění nástroje pro oživení a odolnost členských států. Českou republiku na jednání zastupoval náměstek ministra financí Roman Binder.

Ministři financí členský států EU obdrželi v otázce hospodářské pomoci Ukrajině nejnovější informace o plánovaném legislativním balíčku, který by měl umožnit poskytnutí půjček od EU a dalších partnerů skupiny zemí G7 Ukrajině až do výše 45 mld. eur.

Stěžejním legislativním návrhem je zřízení mechanismu spolupráce na ukrajinské půjčce. Mechanismus bude sloužit k přesměrování výnosů ze zmrazených aktiv Ruské federace na splácení jistin i úroků půjčky od EU a partnerů z G7.

Česká republika podporuje projednání balíčku ve stávajícím znění tak, aby byl maximálně urychlen proces projednání v Radě EU a Evropském parlamentu.

Ministři zhodnotili provádění nástroje pro oživení a odolnost (RRF), kdy k dnešnímu dni bylo státům vyplaceno 267 mld. eur, což představuje více než 41 % celkové vyčleněné částky, která členským státům pomáhá řešit hospodářské výzvy. Podíl dosud vyplacených finančních prostředků nástroje ve formě dotací a půjček je u Česka zatím 29,2 %.

Rada také schválila cílené úpravy plánů obnovy a odolnosti Litvy a Portugalska.

Rada schválila závěry o financování opatření v oblasti klimatu s ohledem na blížící se konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN změně klimatu (COP29), která se uskuteční ve dnech 11. až 22. listopadu 2024 v ázerbájdžánském Baku.

EU a její členské státy se zavázaly k tomu, že se budou společně každý rok zasazovat o mobilizaci 100 miliard dolarů na financování klimatických opatření.

Ministři si vyměnili názory na zkušenosti z letošního cyklu evropského semestru, jehož výsledkem byla každoroční doporučení členským státům.

„Dnešní diskuze o evropském semestru ukazuje, že je důležité zachovat rovnováhu mezi fiskálními a strukturálními otázkami a zároveň zlepšit transparentnost,“ uvedl předsedající maďarský ministr financí Mihály Varga.

Rada schválila mandát EU k příštímu zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny G20, které se uskuteční 23. a 24. října 2024,  na které naváže výroční zasedání Mezinárodního měnového fondu, které se uskuteční ve dnech 25. až 27. října ve Washingtonu.

Zdroj: Rada EU, MF ČR, ÚV ČR
Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek