Dohodu o cenách čínských elektromobilů zřejmě nelze očekávat do konce října

Jednání Evropské unie s Pekingem o minimálních dovozních cenách, která mají odvrátit dodatečná cla EU na elektromobily vyráběné v Číně, jsou obrovskou výzvou, protože automobily jsou složité výrobky a nabídky musí být přiměřené a vymahatelné. Jen těžko tak lze očekávat, že by dohoda o cenách byla uzavřena do konce října, tedy před zavedením cel. Agentuře Reuters to včera řekl jeden z vysokých úředníků EU.

„Nevylučuji to, ale zdá se, že je velmi, velmi obtížné dosáhnout dohody do konce října kvůli velmi složitým a obtížně řešitelným otázkám,“ řekl úředník. Jednání mohou být prodloužena. Úředník dodal, že je to náročný úkol, protože jednání o minimální ceně se dosud týkala spíše homogenních komodit, než složitých výrobků, jako jsou automobily s mnoha různými prodejními kanály.

Evropská komise obdržela nabídky minimálních cen od Čínské obchodní komory, které zahrnuje několik výrobců elektromobilů, a od řady různých individuálních vývozců, řekl úředník.

Čína v sobotu vyzvala EU, aby nevedla samostatná jednání o cenách elektromobilů vyrobených v Číně a prodávaných v unii. Varovala, že by to otřáslo základy dvoustranných celních jednání.

EU uvedla, že jakákoliv dohoda o minimálních dovozních cenách musí být v souladu s pravidly Světové obchodní organizace (WTO). Musí být také přiměřená, aby vykompenzovala škody způsobené subvencemi, musí být vymahatelná a musí být možné ji kontrolovat.

Úředník EU upozornil, že by jednotná cena vzhledem k různým typům vozidel nefungovala. Minimální cena musí být pro různé výrobce různá, v závislosti na hodnotě prodeje a na tom, zda dostávají subvence. Současná navrhovaná dodatečná cla od 7,8 procenta pro Teslu po 35,3 procenta pro SAIC odrážejí výpočet EK, který zohledňuje dotace, které firmy obdržely.

EK má rovněž na paměti zkušenosti z doby před zhruba deseti lety, kdy clo na čínské solární panely nahradil závazek minimální ceny. Jedním z nedostatků však bylo rozšířené obcházení tohoto opatření, upozornil úředník. Čína má nyní na fotovoltaickém trhu EU podíl více než 90 procent.

Zdroj: ČTK

Foto: Unsplash

Sdílet tento příspěvek