ČASTÉ OTÁZKY K NÁSTROJI TSI

Podpora z nástroje TSI je určena institucím veřejné správy, jakými jsou například ministerstva a další ústřední orgány státní správy, dále pak kraje, města či obce.

Nástroj TSI podporuje zpracování analýz, poskytování expertizy, výměnu zkušeností s institucemi z jiných členských států EU, vzdělávací aktivity či shromažďování statistik a přípravu studií. Podpořený žadatel není příjemcem finanční podpory, nýbrž požadovaných výstupů daného projektu. Rovněž nástroj TSI nepodporuje financování zaměstnanců či nákup movitého či nemovitého majetku.

Nikoliv, Evropská komise sama vybírá konkrétní dodavatele výstupů vybraných projektů, uzavírá s nimi smlouvu a po finanční stránce řídí realizaci projektů. Žadatel je tedy pouze příjemcem výstupů daného projektu a v průběhu realizace projektu plní roli „věcného garanta“ projektu.

Nikoliv, nástroj TSI nevyžaduje spolufinancování ze strany členských států EU.

Řádné výzvy nástroje TSI probíhají jednou ročně. V souvislosti s řádnými výzvami nástroje TSI informuje národní kontaktní místo o národním termínu pro zasílání projektových žádostí a asistuje žadatelům s podáváním finálních verzí projektových žádostí do příslušného portálu Generálního ředitelství pro podporu strukturálních reforem (DG REFORM).

Určitě by bylo dobré nejprve kontaktovat (ideálně v průběhu letních měsíců či v září) národní kontaktní místo (tzv. národní koordinační autority) pro nástroj TSI. Tuto roli vykonává Úřad vlády. Veškeré kontakty pro nástroj TSI jsou uvedeny zde.

Pokud má zájemce o podporu z nástroje TSI již připravený návrh projektové žádosti v angličtině či stručné anotace ve wordovém dokumentu je dobré tento návrh zaslat národnímu kontaktnímu místu (Úřadu vlády), který jen následně poskytne Evropské komisi za účelem zahájení technických konzultací nad připravovaným projektem s příslušným odborným pracovníkem Evropské komise.

Současně doporučujeme vložit stručné informace o připravovaném projektu do platformy pro tyto návrhy a nápady, tzv. TSI Repository. Úřad vlády dále informuje žadatele o důležitých informacích a termínech pro vložení finální verze projektové žádosti do příslušného portálu DG REFORM. Následně Úřad vlády před koncem října zkontroluje vloženou projektovou žádost, potvrdí a prostřednictvím tohoto portálu odešle Evropské komisi.

Národní termín pro zasílání projektových žádostí národnímu kontaktnímu místu je stanoven v letošním roce na pondělí 7. října do konce pracovní doby. Žadatelé mohou ještě následně dopracovávat své projekty, které vkládají před koncem října do příslušného portálu DG REFORM.

Vlajkové projekty nástroje TSI (flagship projects), představují tematicky zaměřené a částečně vyplněné projektové žádosti, jejichž zaměření vybírá Evropská komise na základě společných potřeb členských států a evropských priorit. Každý rok představuje Evropská komise nová tematická zaměření vlajkových projektů. Předvyplněný obsah těchto projektů usnadňuje žadatelům přípravu projektových žádostí. Bližší informace k těmto projektům je možné nalézt zde.

Nikoliv, žadatelé mohou využít podání obecné projektové žádostí, kterou vyplní dle potřeb daného projektu.

Jedná se o projekty, které jsou realizovány ve spolupráci více členských států EU na národní či regionální úrovni. Přestože se tyto projekty zaměřují na společné potřeby více států, zohledňují se zde národní specifika a individuální potřeby jednotlivých států. Tyto projekty mohou být podávány jedním „hlavním“ členským státem jménem ostatních (tzv. on behalf) či každým zapojeným členským státem EU samostatně.

Evropská komise informuje zpravidla na konci roku Úřad vlády o předvybraných projektech dané výzvy. Úřad vlády v této věci následně kontaktuje jednotlivé žadatele. Žadatelé předvybraných projektů následně dokládají Úřadu vlády potvrzení, že daný projekt již není financován z jiných evropských zdrojů (tzv. non-double funding). Úřad vlády tato potvrzení zasílá hromadně Evropské komisi. V jarních měsících následujícího roku je pak finální seznam vybraných projektů k podpoře schvalován kolegiem komisařek a komisařů.

Ano, opětovné podání nevybraných projektů v dalších řádných výzvách nástroje TSI je možné. V případě opětovného podání projektové žádosti je dobré informovat Evropskou komisi o úpravách na projektu v rámci technických konzultací.

Po schválení ze strany Kolegia přibližně v jarních měsících spolupracuje žadatel s Evropskou komisí na konkrétnějším vydefinování požadavků na daný projekt. Následně Evropská komise vybírá příslušného dodavatele. Zahájení samotné realizace je individuální projekt od projektu, většinou k tomuto zahájení však dochází kolem léta. V případě potřeby urgentního zahájení projektu může žadatel o této skutečnosti informovat Evropskou komisi či Úřad vlády.