Evropská unie bez ohledu na výsledek amerických prezidentských voleb nabízí Spojeným státům spolupráci a partnerství, na druhou stranu ale musí rovněž hájit své zájmy. Během dnešního slyšení před výbory Evropského parlamentu to prohlásil slovenský kandidát na eurokomisaře Maroš Šefčovič, který má mít na starosti obchod a hospodářskou bezpečnost. Společně se zástupcem Malty Glennem Micallefem patří 58letý politik mezi první navržené členy EK, kteří podstupují takzvaná grilování před europoslanci. Českého kandidáta Jozefa Síkelu, jenž má mít na starosti mezinárodní partnerství, čeká podobné slyšení ve středu 6. listopadu odpoledne.
Slovenský kandidát, který je členem Evropské komise již od roku 2009, nejprve přednesl patnáctiminutový úvodní projev. Následně mu postupně kladli otázky europoslanci z jednotlivých politických skupin v EP. Otázka mohla být pouze minutová a odpověď dvouminutová, což vzhledem k obtížnosti témat, o kterých Šefčovič hovořil, bylo často těžké dodržet.
„Bez ohledu na výsledek amerických voleb přijdu s nabídkou spolupráce. Zároveň ale budu připraven postavit se za náš zájem, jestliže budeme čelit nějakému znepokojivému scénáři,“ reagoval Šefčovič na jeden z dotazů. Znepokojivým scénářem, na který se Brusel podle expertů připravuje, by mohl být návrat Donalda Trumpa do prezidentského křesla. Republikánský kandidát totiž mimo jiné pohrozil zvýšením amerických cel na veškeré dovážené zboží.
Posílení konkurenceschopnosti EU
Slovenský kandidát hovořil rovněž o posílení konkurenceschopnosti EU a snížení administrativní zátěže uvalené na evropské firmy. Hájil také zavedení sankcí vůči Rusku kvůli jeho invazi na Ukrajinu a zopakoval, že Evropská unie bude podporovat Kyjev tak dlouho, jak to bude potřeba.
„Přijali jsme 14 sankčních balíčků a rád bych zdůraznil, že všechny jednomyslně. Jde o naprosto nezbytný nástroj, abychom zajistili, že agresor zaplatí za agresi a že činíme maximum pro to, abychom pomohli Ukrajině se bránit,“ reagoval slovenský kandidát na komisaře na otázku ohledně dopadů sankcí proti Rusku na evropský průmysl, kterou položil jeden z europoslanců z krajně pravicové frakce Evropa suverénních národů (ESN). „Zvládli jsme diverzifikaci dodávek plynu, samozřejmě zbývá ještě leccos vykonat, ale budeme intenzivně pracovat na tom, abychom zajistili dostupnost kritických surovin a energie,“ dodal Šefčovič.
EU a Čína
Několik otázek se týkalo vztahu Evropské unie a Číny. EU před několika dny zavedla vysoká cla na dovoz elektromobilů právě z Číny. Takzvaná vyrovnávací cla až 35,3 procenta na dovoz bateriových elektromobilů jsou výsledkem vyšetřování čínských subvencí, které v minulých měsících vedla Evropská komise. „Musíme znovu vyvážit naše vzájemné vztahy, zajistit spravedlivé podmínky,“ řekl Šefčovič na adresu Pekingu. „EU nemá zájem o obchodní války. Jde nám o novou rovnováhu ve vztazích s Čínou. Chceme postupovat prostřednictvím diplomacie a vyjednávání,“ dodal.
Irská europoslankyně Lynn Boyla z frakce Levice v Evropském parlamentu se Šefčoviče ptala na vztah EU a Izraele. Evropská unie je největším obchodním partnerem židovského státu „navzdory tomu, že se i podle mezinárodního soudu dopouští genocidy v Pásmu Gazy“, uvedla a chtěla znát postoj slovenského kandidáta na eurokomisaře. Ten zdůraznil, že EU dělá vše pro to, aby bylo na Blízkém východě dosažení příměří. Právě dohoda o přidružení mezi EU a Izraelem funguje podle Šefčoviče i k tomu, aby Evropská unie říkala Izraeli svá stanoviska k tomu, co se děje, přičemž někdy jsou to stanoviska tvrdá. „EU důrazně dbá na dodržování mezinárodního práva,“ dodal slovenský kandidát.
Slyšení před europoslanci jsou tříhodinová a odehrávají se před jednotlivými výbory EP podle toho, jaké má mít daný eurokomisař na starosti portfolio. Někdy jde o oblast velmi rozsáhlou, proto se slyšení účastní europoslanci z několika výborů najednou. Například Šefčovič předstoupil před europoslance z Výboru pro mezinárodní obchod a Výboru pro ústavní záležitosti.
„Osobně považuji pana Šefčoviče za zkušeného politika, u něhož oceňuji důkladnou přípravu ohledně probíraných témat a také jeho pohled na bezpečnostní politiku. A to skrz jasnou podporu Ukrajiny i důraz na zbavení se závislosti na autoritářích skrze diverzifikaci zdrojů našich kritických materiálů,“ uvedla česká europoslankyně Markéta Gregorová z frakce Zelených. „Během našeho setkání před samotným grilováním jsem vyjádřila důležitost revize exportních kontrol, jelikož mezery v nich umožňují evropským firmám podporovat ruskou válku na Ukrajině. Jsem moc ráda, že mě vyslyšel a dokonce význam této problematiky zahrnul do své úvodní řeči,“ dodala. Ostatní europoslanci a europoslankyně mají podle ní vlastní výtky, jí „osobně znepokojuje jen vlažné vyjádření směrem k vyrovnanějším vztahům s Čínou – a to v okamžiku, kdy Čína sponzoruje ruskou válku na Ukrajině“. „Potřebujeme přestat ohýbat hřbet, ano, ale Evropa si zaslouží ještě odvážnější postoj,“ doplnila Gregorová.
Vystoupení Šefčoviče ocenila i její kolegyně z frakce Patriotů pro Evropu Klára Dostálová, která se na slyšení přišla podívat. „Z mého pohledu si vede pan Šefčovič velmi dobře. Má jedno z nejzajímavějších portfolií a velký důraz je kladen na obchodní aktivity mezi USA a EU, ale i Čínu, zejména s důrazem na ztrátu konkurenceschopnosti EU,“ uvedla.
Po skončení každého slyšení výbor či výbory vyhodnotí, jak kandidáti uspěli. Evropský parlament následně bude hlasovat o sboru komisařů jako celku. Očekává se, že se tak stane na plenárním zasedání ve Štrasburku, které začne v pondělí 25. listopadu. Takzvaným grilováním ale v minulosti vždy nejméně jeden komisař neprošel, naposledy v roce 2019 to byli dokonce tři kandidáti. Proto je možné, že nová unijní exekutiva nastoupí do funkce případně až 1. ledna příštího roku.
Zdroj: ČTK, Evropský parlament