Šéf diplomacie Jan Lipavský vyjádřil plnou podporu severomakedonské vládě ve snaze posunout jednání o vstupu do Evropské unie. Po setkání s ministrem zahraničí Severní Makedonie Timčem Mucunským v Praze uvedl, že proces bude ale vyžadovat od balkánské země hodně práce. Mucunski je ohledně přístupových jednání optimistický. Pokud bude vůle z obou stran, reálný podle něj může být rok 2030.
Lipavský řekl, že dnešní jednání se týkalo vzájemné spolupráce mimo jiné v obchodu. Severní Makedonii označil za ceněného partnera v otázkách energetiky či těžby, zmínil také práce státního podniku LOM Praha na modernizaci vrtulníků pro armádu a policii Severní Makedonie podle standardů NATO.
V budoucnu by se české firmy mohly podílet i na revitalizaci makedonských vodních elektráren či modernizaci veřejné dopravy, dodalo v tiskové zprávě zaslané ČTK ministerstvo průmyslu a obchodu. Z dalších oblastí mají podle resortu potenciál pro spolupráci technologie takzvaných chytrých měst. Co se týče těžby, ČR se chce v Makedonii zaměřit na geologický průzkum surovin a environmentální projekty. „Zvláštní pozornost je třeba věnovat i kritickým surovinám, jako jsou nikl, mangan a měď, které jsou klíčové pro evropský průmysl baterií,“ sdělil úřad.
„Projednali jsme i otázky regionu včetně sousedských vztahů, bavili jsme se o rozšiřovacím procesu,“ řekl ministr Lipavský. Za důležité označil také působení českých policistů u hranic s Řeckem, které začalo v roce 2016 vysláním prvního kontingentu. V současnosti čeští policisté v zemi působí pod hlavičkou pohraniční agentury EU Frontex. „Je to jedna z velkých priorit při působení proti nelegální migraci,“ doplnil Lipavský.
Jednání o členství Severní Makedonie a sousední Albánie v EU začala v roce 2022 a očekává se, že potrvají několik let. Na konci roku 2023 skončil takzvaný screeningový proces s oběma zeměmi. Jde o proces mezi Evropskou komisí a daným kandidátským státem, kdy se posuzuje národní legislativa a hledají se oblasti, které je potřebné sladit s legislativou unijní. „Vyjádřil jsem plnou podporu severomakedonské vládě ve snaze dosáhnout pokroku v přístupových jednáních,“ uvedl.
Bulharsko podmiňuje zahájení přístupových rozhovorů Severní Makedonie s EU ústavními změnami. Spor se týká začlenění zmínky o bulharské menšině do severomakedonské ústavy. Reformy a nutnost řešit spor s Bulharskem zmínil Lipavský v souvislosti s tím, že bude ještě proces vyžadovat od Severní Makedonie „hodně práce“.
Mucunski vyzdvihl partnerství s Českem, o kterém doufá, že se bude ještě zlepšovat. Poděkoval za podporu v evropské integraci. „Západní Balkán je nerozlučná součást EU, doufáme, že dveře pro nás budou otevřené,“ dodal. Věří tomu, že rozšíření bude klíčové i pro novou komisi. „Doufáme v jasnou a předvídatelnou cestu k zahrnutí do EU, reálné to může být k roku 2030, pokud bude vůle z obou stran,“ míní. Přispěje k tomu podle něj to, že aktuální vláda na rozdíl od dřívějších o integraci jen nemluví, ale činí směrem k ní konkrétní kroky.
Potenciál pro rozvoj vzájemných vztahů s Českem vidí Mucunski nejen na politické a obchodní úrovni, ale také v kultuře či vzdělávání. I těmto záležitostem se podle něj věnuje obchodní fórum, které se koná u příležitosti jeho návštěvy v Praze.
Zdroj: ČTK, Evropská komise (Ilustrační foto)