Přinášíme přehled aktuálního dění v institucích EU v týdnu od 25. listopadu do 2. prosince 2024. Nadcházející zasedání Rady EU, schůze výborů Evropského parlamentu a projednávaná legislativa. To nejdůležitější z programu institucí EU na jednom místě!
RADA EU
Na programu jednání 25. 11. v části mládež je schválení závěrů Rady o poskytování globálních příležitostí pro mladé lidi žijící ve venkovských a odlehlých oblastech, usnesení Rady o výsledcích 10. cyklu Dialogu EU s mládeží a usnesení o Pracovním plánu strategie EU pro mládež na období 2025–2027. Politická rozprava ministrů bude vedena na téma „Vyvíjející se demografické trendy formující příležitosti pro venkovskou mládež“. V části „různé“ budou představeny priority nadcházejícího PL PRES a HU PRES bude informovat o výsledcích neformální diskuze EU dialogu s mládeží.
V agendě vzdělávání bude schváleno doporučení Rady o atraktivní a udržitelné kariéře ve vysokoškolském vzdělávání a závěry Rady o strategických partnerstvích ve vzdělávání a odborné přípravě. Politická rozprava ministrů bude vedena na téma „Posilování dovedností pro budoucnost a konkurenceschopnosti ve vysokoškolském vzdělávání“. V rámci bodu „různé“ budou představeny priority nadcházejícího PL PRES ve vzdělávání.
Druhý den, 26. 11., se uskuteční Rada pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport ve formátu sport a kultura. Na agendě sportu je návrh závěrů Rady k podpoře trvalého odkazu významných sportovních akcí. Politická rozprava ministrů bude vedena na téma: „Role klíčových charakteristických rysů evropského modelu sportu“. Na závěr bude představen program polského předsednictví v oblasti sportu.
Před zahájením odpolední části Rady (část kultura), se uskuteční neformální oběd ministrů kultury. Během formální části bude Rada schvalovat návrh závěrů Rady o zlepšení a podpoře přístupu ke kultuře. Politická rozprava ministrů bude vedena na téma: „Role knihoven v rozvoji mediální gramotnosti.“ Bude představen program nadcházejícího polského předsednictví.
Delegaci ČR povede stálá představitelka ČR ve Výboru stálých zástupců, Coreper I, L. Šestáková v části vzdělávání, mládež a sport a ministr kultury M. Baxa v části kultura.
První den jednání, který je zaměřen na vnitřní trh a průmysl, proběhne přijetí závěrů Rady o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti. Pokračovat se bude výměnou názorů na téma lepší regulace v Evropě, a to v reakci na aspekty týkající se nutnosti zlepšení právní úpravy a snížení administrativní zátěže v Draghiho zprávě. PRES bude informovat o pokroku ve vyjednávání u nařízení o opožděných platbách, nařízení o dodatkových ochranných osvědčeních a směrnice o souborných cestovních službách. Tradičním bodem bude představení zprávy sítě zmocněnců pro malé a střední podniky pro rok 2024 ze strany EK. V rámci bodů AOB IT a CZ představí svou iniciativu o obnově evropského automobilového průmyslu, FI představí bod o bioekonomice, DK o biotechnologiích, SE o evropském bateriovém průmyslu a EK o návrhu o e-deklaraci. Nakonec PL představí program svého nadcházejícího PRES. Delegaci ČR povede ministr Lukáš Vlček.
Druhý den jednání bude zaměřen na část pro výzkum a vesmír. Dopolední část věnovaná výzkumu začne schválením trojice závěrů Rady – závěrů o posílení konkurenceschopnosti EU a překonání roztříštěnosti Evropského výzkumného prostoru na základě zkušeností s prováděním politické agendy ERA (2022–2024), závěrů o potenciální celoevropské iniciativě v oblasti výzkumu a inovací zaměřené na podporu udržitelného řízení přírodních zdrojů, zabezpečení potravinových systémů a zavádění biohospodářství s využitím potenciálu střední a východní Evropy a závěrů ke sdělení Evropské komise o pokročilých materiálech. Politická rozprava bude věnována příspěvku výzkumu a inovací ke konkurenceschopnosti EU v návaznosti na doporučení Draghiho zprávy. V rámci bodu Různé se očekává dánský bod k důležitosti nezávislosti Evropské výzkumné rady (ERC). Polsko představí priority svého nadcházejícího předsednictví v oblasti výzkumu. Neformální oběd ministrů se zaměří na téma udržitelných výzkumných infrastruktur.
Odpolední jednání ve formátu pro vesmír zahájí politická rozprava na téma budoucnosti politiky EU v oblasti vesmíru. Následovat bude schválení dvojice závěrů Rady, které zahrnují průběžné hodnocení kosmického programu EU a posílení evropských kompetencí v oblasti vesmíru. V části Různé Polsko představí priority svého předsednictví v oblasti vesmírné politiky. Delegaci ČR povede náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy J. Miller (výzkum), resp. stálá představitelka ČR v Coreperu I L. Šestáková (vesmír).
Ministři během jednání Rady GAC ve formátu koheze prodiskutují téma posilování klíčových prvků politiky soudržnosti a zlepšení sdíleného řízení v budoucnu. Na programu jednání je také přijetí společných závěrů Rady o úloze politiky soudržnosti při řešení demografických výzev v EU. V části různé bude prezentován dokument, podpořený Německem, Irskem, Polskem, Rumunskem a Slovinskem, který zdůrazňuje klíčovou roli regionů v politice soudržnosti. Jako poslední bod bude představena společná deklarace států Estonska, Lotyšska, Litvy a Polska k budování silných a odolných regionů sousedících s agresivními zeměmi. Delegaci ČR povede ministr pro místní rozvoj P. Kulhánek.
První jednací den (část sociální politika) proběhne politická debata na téma Evropského semestru 2025 a priorit v sociální politice a politice zaměstnanosti. Dále by mělo dojít ke schválení závěrů o nedostatku pracovních sil a dovedností v EU, týkající se mobilizace nevyužitého pracovního potenciálu. Ministři dále přijmou závěry o podpoře sociálního začleňování osob se zdravotním postižením prostřednictvím zaměstnávání, přiměřených úprav a rehabilitace. V rámci druhého jednacího dne (část zdraví) představí HU PRES zprávu o pokroku k farmaceutickém balíčku, kde. Očekává se přijetí doporučení Rady o prostředí bez kouře a aerosolů a schválení závěrů týkajících se zlepšení kardiovaskulárního zdraví. Na programu je dále výměna názorů na téma Evropská zdravotní unie ve světle Draghiho zprávy. Delegaci ČR povede ministr práce a sociálních věcí M. Jurečka, resp. ministr zdravotnictví V. Válek.
COREPER
- Zasedání Rady pro konkurenceschopnost (vnitřní trh, průmysl, výzkum a vesmír), 28. a 29. listopadu 2024 (příprava)
- Závěry o budoucnosti evropské konkurenceschopnosti (přijetí)
- Zasedání Rady pro životní prostředí, 17. prosince 2024 (stanovení agendy)
- Zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (doprava), 5. prosince 2024 (příprava)
- Zasedání Rady pro dopravu, telekomunikace a energetiku (energetika), 16. prosince 2024 (stanovení agendy)
- Zasedání Rady pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele, 2. a 3. prosince 2024 (příprava)
- Návrh nařízení o rámci pro monitorování odolnosti evropských lesů (vodítka pro další práci)
- Směrnice o bezpečnosti hraček (informace PRES o výsledku trialogu)
- Jednání o přistoupení se Srbskem – naplnění kritérií pro zahájení ke klastru 3: konkurenceschopnost a inkluzivní růst (přijetí)
- Zeměpisná rovnováha vedoucích zaměstnanců v institucích a agenturách EU (výměna názorů)
- Zasedání Rady pro hospodářské a finanční věci (ECOFIN) dne 10. prosince 2024 (příprava)
- Zasedání Rady pro obecné záležitosti, 17. prosince 2024 (stanovení agendy a příprava)
- RESTORE – Regionální mimořádná podpora na rekonstrukci (mandát pro jednávání s Evropským parlamentem)
- Zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu, 21. listopadu 2024 (follow – up)
- Zasedání Rady pro zahraniční věci, 16. prosince 2024 (stanovení agendy)
- Soudržnost vnitřních právních předpisů a jejich dopad na obchodní politiku a globální konkurenceschopnost EU (výměna názorů)
- Nařízení o Evropském programu obranného průmyslu (EDIP) (aktuální stav a pokyny pro další práci)
- Ruská agrese proti Ukrajině (výměna názorů)
- Zasedání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci, 12. a 13. prosince 2024 (příprava)
- Vnější rozměr migrace – MOCADEM: zpráva o provádění aktualizovaného akčního souboru v návaznosti na akční plán EU pro západní Balkán (výměna názorů)
- Strategické pokyny pro legislativní a operativní plánování v prostoru svobody, bezpečnosti a práva (výměna názorů)
EVROPSKÝ PARLAMENT
Plenární zasedání EP ve Štrasburku, 25. 11. do 28. 11.
Hlavní body agendy EP:
- Ve středu budou poslanci hlasovat o schválení nového kolegia. Hlasování bude ještě předcházet rozprava s předsedkyní EK U. von der Leyen o týmu komisařů a jeho programu. Ke svému zvolení potřebuje kolegium souhlas většiny odevzdaných hlasů (dle čl. 129 odst. 7 jednacího řádu EP)
- Ještě před hlasováním musí výsledek slyšení a tím i uzavření celého procesu potvrdit Konference předsedů výborů (CCC) a následně Konference předsedů EP (COP). Jednání CCC by se mělo uskutečnit v úterý 26. 11. odpoledne a zasedání COP pak ve středu 27. 11. ráno.
-
Ve středu budou poslanci debatovat o růstu cen energií a energetické chudobě s ohledem na pokles kupní síly Evropanů po ruské invazi na Ukraji
- V úterý je na programu pléna rozprava o humanitární krizi v Gaze a na Západním břehu Jordánu včetně debaty o roli agentury OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA v regionu.
- V úterý dopoledne se uskuteční rozprava o potřebě další podpory Ukrajiny a o problematice posilování vojenské spolupráce mezi Severní Koreou a Ruskem.
- V úterý budou poslanci diskutovat a ve středu hlasovat o předběžné dohodě s Radou o rozpočtu EU na rok 2025.
EVROPSKÁ KOMISE
Schůze kolegia Komise dne 26. listopadu
Evropská komise v úterý představí Podzimní balíček evropského semestru.
VÝBORY PČR
Schůze výboru pro evropské záležitosti PS PČR dne 27. listopadu
Poslanci na středeční schůzi projednají:
- Výroční zprávy Evropského účetního dvora v Lucemburku o plnění rozpočtu Evropské unie a o činnostech financovaných z devátého, desátého a jedenáctého Evropského rozvojového fondu (ERF) za rozpočtový rok 2023
- Návrh nařízení Rady o vydávání digitálních cestovních oprávnění založených na průkazech totožnosti a o technických normách pro tato oprávnění
- Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zavádí aplikace pro elektronické předkládání cestovních údajů („digitální cestovní aplikace EU“) a mění nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/399 a (EU) 2018/1726 a nařízení Rady (ES) č. 2252/2004, pokud jde o používání digitálních cestovních oprávnění
- Informace o aktuální situaci a stavu čerpání prostředků z Národního plánu obnovy
VÝBOR PRO EU NA VLÁDNÍ ÚROVNI
- jednání VV-EU dne 27. listopadu 2024
I/ KE SCHVÁLENÍ
- Zpráva o realizaci Národního programu reforem ČR 2024
- Pozice, kterou ČR zaujme na Radě EPSCO k doporučení Rady o prostředí bez kouře a aerosolů, kterým se nahrazuje doporučení Rady 2009/C 296/02
II/ různé
Autor: Úřad vlády