EU bojuje proti škůdcům, AGRIFISH řešil i rybolovná práva a aktuální situaci na trzích

V pondělí 18. listopadu se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH). Ministři diskutovali o aktuální situaci na zemědělských trzích i o rybolovných právech na další rok. Schválili také revizi o zdraví rostlin. Českou delegaci vedla velvyslankyně Lucie Šestáková.

Rady se zúčastnil i ukrajinský ministr pro agrární politiku a potraviny Vitaliy Koval. Následovala interní diskuse, ve které ministři zhodnotili aktuální situaci na trzích se zemědělskými a potravinářskými výrobky. Dotkli se také aktuálních problémů, včetně dopadu změny klimatu nebo šíření chorob zvířat, jako je virus katarální horečky ovcí a ptačí chřipka.

Česko společně s dalšími státy vyzvalo Komisi, aby aktivovala prostředky krizové rezervy, a to zejména kvůli nedávným devastujícím povodním. Někteří ministři v této souvislosti zdůraznili potřebu silnějších nástrojů krizového řízení a zvýšení velikosti krizové rezervy a její flexibility.

V Radě proběhla první výměna názorů na dva návrhy Komise týkající se rybolovných práv. Jedná se o rybolovná práva v Atlantiku, Severním moři, Středozemním a Černém moři pro rok 2025. Cílem těchto návrhů je stanovit omezení a intenzitu odlovu pro většinu rybí populace.

Ministři rybolovu zdůraznili, že je třeba zajistit rovnováhu mezi sociální, hospodářskou a enviromentální udržitelností tohoto odvětví. Rovněž vnímají potřebu vytvořit rovné podmínky pro rybářská loďstva ze třetích zemí. S tímto souvisí i požadavek, aby Unie dosáhla shody na tématu rybolovných práv se třetími zeměmi co nejdříve. Největší důraz se klade na dohody s Velkou Británií a Norskem.

Rada přijala cílenou revizi právních předpisů EU týkajících se zdraví rostlin. Ta má zlepšit způsob, jakým Unie bojuje proti škůdcům. Jedním z nových aspektů revize je vytvoření pohotovostního týmu EU pro zdraví rostlin. Tento tým bude pomáhat v případě výskytu nových ohnisek škůdců. Revize také snižuje administrativní zátěž. Česko prosadilo zefektivnění postupů při dovozu rostlin směrem do Unie a také dostatečně dlouhé přechodné období.

Zdroj: Rada EU, ÚV ČR

Foto: Rada EU

Sdílet tento příspěvek