Pět vědců z Univerzity Karlovy získalo prestižní granty Evropské výzkumné rady (ERC). Ve svých výzkumech se věnují například právu, fyzice, astrofyzice či digitálním hrám. Vědci získali takzvané Consolidator granty, které se zaměřují na podporu nezávislé kariéry vynikajících mladých badatelů. Pro své výzkumy získávají od ERC částky do výše dvou milionů eur (asi 50,5 milionu korun). Škola o tom informovala v tiskové zprávě.
Ondřej Pejcha z Matematicko-fyzikální fakulty UK se bude ve svém výzkumu zaměřovat na dynamiku tekutin v binárních systémech složených z hvězd a černých děr. Jeho cílem je uskutečnit dosud nedosažitelné hydrodynamické simulace binárních systémů složených z hvězd, planet, neutronových hvězd a černých děr. Pokrok v teoretickém chápání těchto jevů umožní lépe porozumět a interpretovat pozorování z pozemních a kosmických observatoří včetně detektorů gravitačních vln.
Grant získal také například Tomáš Dumbrovský z Právnické fakulty UK. Ve svém projektu se zaměří na to, jak ústavy formují kolektivní identitu a legitimitu v Evropě na Středním východě a severní Africe. Bude zkoumat podmínky, při kterých se ústava stává centrem právně-politického diskurzu, ve kterém se vytváří identita politického společenství. Zaměří se na čtyři evropské a čtyři blízkovýchodní a severoafrické země.
Klára Hlouchová z Přírodovědecké fakulty UK bude ve svém projektu konstruovat bakteriální kmen LIFE-19, který je při tvorbě všech svých bílkovin závislý jen na 19 aminokyselinách. Všechny zatím známé živé buňky vytvářejí bílkoviny ze stejných 20 kódovaných aminokyselin.
Martin Setvín z Matematicko-fyzikální fakulty UK bude usilovat o experimentální sledování jednotlivých polaronů v reálném prostoru. Polarony jsou důležité pro vlastnosti materiálů, jako je elektrický transport, optické vlastnosti, povrchová reaktivita nebo magnetorezistence. Pozorování založí Setvín na detekci elektrostatické síly polaronů pomocí bezkontaktní mikroskopie atomárních sil.
Jaroslav Švelch z Fakulty sociálních věd UK získal grant pro projekt Politika a estetika indexikální reprezentace v digitálních hrách a virtuální realitě. Mnoho současných digitálních her a zážitků virtuální reality tvrdí, že poskytují realistické reprezentace míst nebo lidí. Vědec bude zkoumat, jak vzniká iluze reality a kterým místům a lidem se realistického zpracování dostává. Zaměří se na stopy reálných objektů nebo lidí v simulovaných digitálních světech.
Evropská výzkumná rada je elitní grantovou organizací EU, která vznikla v roce 2007. Finanční podporu uděluje v kategoriích přírodních, fyzikálních, technických, společenských a humanitních věd. Granty ERC jsou považovány celosvětově za velmi prestižní, většina takto financovaných projektů přinesla zásadní objevy.
Zdroj: ČTK
Foto: Unsplash