V pátek 29. listopadu proběhlo v Bruselu jednání Rady pro konkurenceschopnost (COMPET) ve formátu zaměřeném na výzkum a vesmír. Hlavními tématy bylo posilování konkurenceschopnosti EU, koordinace politiky výzkumu a inovací, rozvoj kosmického programu EU a budoucnost evropské vesmírné politiky. Delegaci České republiky vedli náměstek ministra školství Jan Miller pro část věnovanou výzkumu a velvyslankyně Lucie Šestáková pro jednání zaměřené na vesmír.
Podpora konkurenceschopnosti v oblasti výzkumu
V oblasti výzkumu přijali ministři a ministryně trojici klíčových závěrů. Jednání začalo schválením závěrů Rady o zvýšení konkurenceschopnosti EU, posílení Evropského výzkumného prostoru (ERA) a překonání jeho roztříštěnosti. Ministři zdůraznili důležitost investic do výzkumu a inovací pro konkurenceschopnost, s cílem dosáhnout 3 % podílu na HDP v této oblasti. Diskuze upozornila na nízkou úroveň zapojení soukromých investic a nedostatečnou koordinaci v oblasti výzkumu.
Zasedání Rady pokračovalo přijetím závěrů o potenciální celoevropské iniciativě v oblasti výzkumu a inovací zaměřené na podporu udržitelného řízení přírodních zdrojů, zabezpečení potravinových systémů a zavádění bioekonomiky s využitím potenciálu střední a východní Evropy.
Třetím bodem bylo schválení závěrů Rady ke sdělení Komise o pokročilých materiálech, jejichž využívání má strategický význam pro konkurenceschopnost, bezpečnost a odolnost EU. Diskuze vyzdvihla důležitost budování infrastruktury pro rozvoj těchto materiálů, potřebu standardizace a rozvoje dovedností stejně jako i nutnost zabezpečení dostatečného financování.
Ministři a ministryně dále diskutovali na téma konkurenceschopnosti EU v návaznosti na doporučení tzv. Draghiho zprávy a věnovali se také otázce posílení nezávislosti Evropské rady pro výzkum (ERC). Na závěr jednání se uskutečnil pracovní oběd věnovaný udržitelné evropské výzkumné infrastruktuře.
Budoucnost vesmírné politiky EU a posílení evropských kompetencí
Ve formátu pro vesmír schválili ministři a ministryně dvojici závěrů Rady. První se věnovaly posílení evropských kompetencí v oblasti vesmíru s cílem zajistit konkurenceschopnost, vedoucí postavení a nezávislost EU na světové scéně. Druhé schválené závěry byly zaměřené na průběžné hodnocení kosmického programu EU, přičemž zdůraznily strategickou důležitost vesmíru a význam zabezpečení autonomního přístupu do něj. Česká delegace uvítala výsledky průběžného hodnocení a připomněla potřebu navýšit financování agentury EUSPA sídlící v Praze.
Dalším tématem jednání byla diskuze o budoucnosti vesmírné politiky EU. Ministři a ministryně zdůraznili nutnost zachování civilní povahy kosmického programu, potřebu lepší spolupráce mezi agenturou EUSPA, agenturou ESA, EU ale i USA nebo NATO nebo důležitost technologické suverenity a strategické autonomie.
Zdroj: Rada EU, MŠMT, ÚV ČR
Foto: Rada EU