Evropská unie by mohla rychle zrušit sankce proti Sýrii, které komplikují dodávky humanitární pomoci a brání obnově válkou zničené země. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot. Poznamenal, že se diskutuje také o zrušení dalších sankcí, které jsou vázány na pokrok v oblastech, jako jsou ženská práva či bezpečnost.Česká diplomacie podporuje projednání na úrovni EU, nejprve debatu o sektorových sankcích a poté lidskoprávních, sdělil ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake.
Barrot před týdnem společně s šéfkou německé diplomacie Annalenou Baerbockovou navštívili Sýrii, kde se na počátku prosince zhroutil režim autoritářského prezidenta Bašára Asada. Oba ministři zahraničí v Damašku jednali s Ahmadem Šarou, šéfem hlavní syrské povstalecké aliance Haját Tahrír aš-Šám (HTS) a nyní nejmocnějším mužem v zemi.
Sankce EU zavedla za Asadova režimu, Damašek nyní vyzývá k jejich uvolnění. Syrský ministr obchodu Máhir Chalíl Hasan v pondělí řekl, že bez odvolání sankcí hrozí zemi katastrofa, protože kvůli restrikcím nelze kupovat obilí a ani palivo. Obojího má Sýrie podle Hasana zásoby jen na několik měsíců.
Podle deníku Financial Times (FT) takový krok Německo podporuje a stojí dokonce v čele takového úsilí. Berlín podle informací FT krátce před Vánocemi poslal do metropolí unijních států dva dokumenty s návrhy hlavních oblastí, v nichž by mohly být sankce proti Sýrii zmírněny. Dokumenty uvádějí, že by EU mohla postupně zmírnit restrikce vůči Damašku výměnou za pokrok v dodržování závazků ohledně nešíření zbraní a v sociálních otázkách včetně zajištění práv menšin a žen.
Česká diplomacie podporuje projednání na úrovni EU, nejprve debatu o sektorových sankcích a poté lidskoprávních. „Stále platí, že kroky současné tranziční vlády hodnotíme opatrně,“ dodal Drake.
Spojené státy už v pondělí oznámily dočasné uvolnění některých restriktivních opatření. Krok má umožnit určité finanční transakce se syrskou vládou, například při nákupu pohonných hmot, elektřiny, vody a dalších základních potřeb, uvedlo americké ministerstvo financí. Podle agentury AP však rozhodnutí neznamená ukončení sankcí a navíc bylo poskytnuté na šest měsíců.
Zdroj: ČTK, Evropská komise