Johnson řekl, že navrhuje kompromisní řešení irské pojistky

02.10.2019
Euroskop, čtk

Británie chce kompromis a do Bruselu posílá konstruktivní a rozumné návrhy na řešení problému kolem hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Na sjezdu své Konzervativní strany to dnes prohlásil britský premiér Boris Johnson, který slíbil, že na irské hranici ani poblíž ní za žádných okolností nevzniknou kontroly. Ministerský předseda vyzval Evropskou unii, aby učinila ústupky, neboť alternativou je prý odchod jeho země z EU bez dohody. Opoziční labouristé Johnsona obvinili, že vyjednání „rozvodové“ dohody není jeho cílem.

Podle Johnsona si celý svět přeje „pokojné a rozumné“ rozuzlení vleklé snahy Británie opustit EU, kterou odstartovalo referendum z června 2016. „A proto z EU odejdeme 31. října, ať se stane cokoli,“ zdůraznil.

Johnson řekl, že bude usilovat o dojednání podmínek odchodu se zbytkem evropského bloku a že navrhuje kompromisní řešení tzv. irské pojistky, která je součástí návrhu „rozvodové“ dohody třikrát odmítnutého britskými poslanci. Britský plán alternativní pojistky má podle médií ještě dnes v písemné podobě obdržet Evropská komise, komentátoři rovněž očekávají zveřejnění plného „právního textu“.

„Za žádných okolností nebudeme mít kontroly na hranici v Severním Irsku nebo poblíž ní,“ uvedl Johnson. Britská a irská média ale tento týden informovala, že návrh Londýna počítá s vytvořením celní hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Sám Johnson pak v rozhovoru uznal, že na irském ostrově musí vzniknout kontroly, aby všechny části Spojeného království mohly po brexitu utvořit jediný celní prostor.

Labouristé: Vládní plány nejsou životaschopné

Podle Labouristické strany nejsou vládní plány tak, jak o nich informovala média, ani důvěryhodné ani životaschopné. „Jde o cynický pokus protlačit brexit bez dohody. (…) Boris Johnson nemá v úmyslu a ani není schopen vyjednat dohodu či ochránit pracovní místa a komunity napříč Spojeným královstvím,“ uvedl stínový ministr John McDonnell.

Podle komentátorů byl projev plný optimismu, ale chyběla v něm konkrétní oznámení, ať už ohledně plánu na dojednání brexitové dohody či vnitropolitických témat. Novináři si také všímali toho, že ve srovnání s úryvky vypuštěnými do médií s předstihem, byl tón jeho vystoupení o něco smířlivější vůči EU, a že Johnson například nepopsal svůj plán pro irskou pojistku jako „finální nabídku“.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek