10.01.2015
Euroskop

Členské státy budou moci zakázat nebo omezit pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO) na svém území

Členské státy budou moci zakázat nebo omezit pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO) na svém území

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění směrnice 2001/18/ES, pokud jde o možnost členských států zakázat či omezit pěstování geneticky modifikovaných organismů na jejich území (KOM(2010)375)

Coreper 10. 12. 2014 schválil návrh nařízení, který by měl členským státům umožnit zakázat nebo omezit pěstování geneticky modifikovaných organismy (GMO) na jejich území.

Pozadí

Ačkoliv členské státy hrají v současném autorizačním procesu u GMO významnou roli, provádějí prvotní posouzení rizik u žádostí na pěstování nového druhu GMO, schvalovací mechanismus probíhá na úrovni EU. Individuální společnosti podávají žádost Komisi, která ji předává k posouzení regulativnímu výboru a posléze postupuje návrh členským státům v Radě EU.

Současný režim upravuje směrnice č. 18/2001. Již v roce 2010 ovšem Komise předložila návrhy na změnu platné legislativy (více v příspěvku „Komise: O omezení či zákazu GMO mají rozhodovat členské státy“, Zemědělství a rybolov v červenci 2010). Komise prosazuje změny legislativy tak, aby členské státy mohly na svém území neomezeně rozhodovat o pěstování GMO.

Důvodem byla žádost členských států, které požadovaly získat svobodu při rozhodování o povolení pěstování GMO tak, aby mohly rozhodovat na základě jiných důvodů, než je vědecké hodnocení rizik pro zdraví a životní prostředí vypracované na evropské úrovni (konkrétně Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin, EFSA).

Patová situace způsobující minimální pokrok v legislativním procesu byla zapříčiněna existencí blokační menšiny členských států (více v příspěvku „Rada má pochybnosti o nových návrzích Komise v oblasti GMO“, Zemědělství a rybolov v říjnu 2010).

Komise v listopadu 2013 vyzvala Radu, aby konečně přijala její návrhy na změnu schvalovacího procesu pěstování GMO v EU směrem k rozšíření pravomocí jednotlivých členských států. Reagovala tak na rozsudek SDEU ve věci žaloby na nečinnost Komise při autorizaci nového typu GMO kukuřice. Jednalo se o případ autorizace pěstování tzv. kukuřice 1507, kdy podle stávajícího postupu, pokud Rada není schopna učinit rozhodnutí, je Komise nucena povolení udělit (více v příspěvku „Budou členské státy EU rozhodovat o GMO neomezeně?“, Zemědělství a rybolov v listopadu 2013).

Rada v červnu 2014 přijala politickou dohodu o návrhu Komise na úpravu mechanismu schvalování produktů GMO pěstovaných v EU. Dle něj by měl být vytvořen dvoustupňový systém, který zajistí členským státům více flexibility a právní jistoty při rozhodování o pěstování GMO (více v příspěvku „Rada našla po letech kompromis o způsobu schvalování pěstování GMO“, Zemědělství a rybolov v červnu 2014).

Výbor ENVI v listopadu 2014 podpořil (53:11:2) návrh úpravy mechanismu schvalování pěstování GMO v EU, který má umožnit členským státům flexibilitu při rozhodování o autorizaci pěstování jednotlivých plodin GMO, které byly akceptovány na unijní úrovni (více v příspěvku Nový výbor ENVI jednal o autorizaci GMO“, Zemědělství a rybolov v listopadu 2014). V prosinci 2014 spolu jednali zástupci italského předsednictví, Komise a EP a uzavřeli dohodu, která byla poté potvrzena Coreperem.

Klíčové a sporné body

Díky návrhu směrnice by měly členské státy získat větší možnost v oblasti pěstování plodin GMO. Návrh by měl zajistit, aby členské státy omezit či zakázat pěstování již autorizovaných GMO produktů na svém vymezeném území. Jako možná odůvodnění zákazu by mohly být uváděny např. socioekonomické důvody, cíle zemědělské politiky nebo např. zásady rozvoje venkova. Členské státy by měly také získat možnost rozhodnout o přezkumu v rámci desetiletého autorizačního období. V současné době mohou státy zakázat nebo omezit využití GMO pouze v případě, že mají nové důkazy o tom, že daný organismus představuje riziko pro lidské zdraví, životní prostředí nebo v případě nouze.

Nová pravidla taktéž stanovují, že členské státy, v nichž jsou GMO pěstovány, se musí postarat o to, aby se zabránilo kontaminaci do sousedních členských států, v nichž jsou tyto GMO zakázány. V případě zvláštních geografických podmínek se tímto bodem státy řídit nemusí.

Předpokládaný další vývoj

Pokud bude návrh formálně schválen Radou a projde hlasováním před EP, tak by mohl vstoupit v platnost na jaře 2015

Odkazy

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality