Globalizace a teroristická hrozba
Roger Scruton
Nakladatel Barrister & Principal 2007
Kniha britského konzervativního filosofa Rogera Scrutona Západ a ti druzí s podtitulkem Globalizace a teroristická hrozba se snaží nalézt odpověď na otázku, co stojí za nenávistí muslimské společnosti vůči Západu, která vedla až k teroristickým útokům 11. září 2001. Svoji, západní civilizaci, přitom v žádném případě nešetří ostrých odsudků.
ANOTACE
Scruton kritizuje ve světle událostí na přelomu tisíciletí neúčinnost a neudržitelnost dosavadního mezinárodního systému, který je založen na dodržování stávajících norem mezinárodního práva. Neschvaluje ani nadnárodní projekty jako je Evropská unie, která podle něj oslabuje loajalitu k národnímu státu a zároveň není schopna současně nahradit sounáležitost občanů k tomuto státnímu celku novou formou, neboť zde chybí důležité faktory zakládající tuto loajalitu, jako je společná historie, jazyk, sdílené zvyklosti a právní systém.
V jedné z kapitol se například Scruton zaměřuje na dvě formy loajality, a to ke státu a k náboženství. Západní pojetí občanství je vázáno na moderní stát, je spojeno s teritoriální působností světských zákonů. Ústava a vláda zákona má přednost před projevy náboženské loajality. Tyto vazby na území a národ však v porovnání s náboženskými vazbami, intenzivně přítomnými v islámských zemích, nejsou tak silné, neboť náboženské společenství má podle Scrutona v případě konfliktu lepší schopnost přežít.
U islámské společnosti je prioritní právě loajalita k náboženství, k islámskému právu a ne k území státu. Pokus arabských nacionalistů zavést moderní formy vlády a teritoriálně definovat národ neuspěl v konfliktu s loajalitou k islámskému společenství.
V kapitole názvané Globalizace autor kritizuje dekadenci západní civilizace z hlediska úpadku loajality k národnímu státu, k čemuž přispívá technologický pokrok, nadnárodní korporace a instituce. Právě úpadek tradičních hodnot a morální úpadek je podle něj spojen s rozvojem protizápadního terorismu.
Multikulturalismus na Západě umožňuje, že si imigranti ponechávají své zvyky a hodnoty a přistěhovalci většinou necítí loajalitu k nové vlasti, ale zůstává u nich loajalita ke globálnímu společenství muslimů. Jako příklad zmiňuje, že po 11. září řada lidí z přistěhovaleckých komunit ve Francii, Německu a Británii vyšla do ulic projevit radost nad těmito útoky.
Roger Scruton: Západ a ti druzí. Globalizace a teroristická hrozba, vydání první, 149 stran, překlad Jiří Ogrocký, Barrister & Principal 2007.
Pro Euroskop napsala Jana Juklová, západoevropská studia FSV UK