Státy se dohodly na postoji ke společné pohraniční stráži


Úřad vlády, 8. 4. 2016

Členské státy EU učinily významný krok k řešení migrační krize: dohodly se na zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže. Návrh nyní musí projednat Evropský parlament. Cílem je schválit návrh nařízení do června tak, aby vstoupil v platnost co nejdříve během léta 2016.

Hlavní poslání nové pohraniční stráže

  • Pravidelně hodnotit, jak jednotlivé země Unie plní své povinnosti při ochraně vnějších hranic. V případě nutnostirozhodnout o nezbytných nápravných opatřeních.
  • Evropští pohraničníci budou moci přímo zasáhnout v případech, kdy budou členské státy čelit nepřiměřenému migračnímu tlaku na vnějších hranicích nebo nenapraví nedostatky při ochraně vnější hranice.
  • Podporovat a hodnotit fungování hotspotů, tedy zařízení pro záchyt migrantů, kteří překročí evropské hranice.
  • Poskytovat státům EU podporu při navracení osob nelegálně pobývajících v Evropské unii, a to včetně koordinace společných návratů.

Co je cílem návrhu?

Zajistit účinnou ochranu vnější evropské hranice tím, že přemění současnou agenturu Frontex ve společnou Evropskou pohraniční a pobřežní stráž.

Frontex má dnes jen podpůrné a koordinační pravomoci. Evropská pohraniční a pobřežní stráž by po novém měla mít k dispozicivlastní personální a technické kapacity pro okamžité nasazení. Disponovat bude nejméně 1 500 osobamipřipravených pro okamžité nasazení. V případě potřeby se tento počet navýší z rezerv jednotlivých členských států.

Co by se ještě mělo změnit?

  • Vznikne nové centrum pro monitorování a analýzu rizika bude sledovat pohyb migrantů nejenom do Unie, ale i uvnitř jejích hranic.
  • Styční důstojníci Evropské pohraniční a pobřežní stráže budou spolupracovat se státy osmadvacítky při shromažďování informací, hodnocení slabých míst a opatření, která přijmou státy na vnější hranici Unie.
  • Účinnější podpora vysílání expertů členských států a poskytnutí technického vybavení pro společné operace a zásahy rychlé reakce.
  • Koordinace spolupráce mezi státy EU a třetími zeměmipři ochraně vnějších hranic: nově jsou do mandátu Evropské pohraniční a pobřežní stráže zahrnuty i operace mimo území Evropské unie.

Factsheet: Evropská pohraniční a pobřežní stráž

Autor: Úřad vlády

Sdílet tento příspěvek