Marie Bydžovská, Euroskop, 29.7. 2013
Před rokem by si na německé liberály (FDP) nikdo nevsadil. V průzkumech se pohybovali hluboko pod 5 procenty bez naděje dostat se do parlamentu. Teď získávají hlasy vymezováním vůči kancléřce Merkelové. Paradoxně tím zvyšují šanci, že koalice CDU/CSU a FDP bude i po zářijových volbách pokračovat.
Do roku 2019 bude v Německu v platnosti takzvaný Solidární pakt II, který má přinést do nových spolkových zemí více než 156 miliard eur (čtyři biliony Kč). Příspěvek na vyrovnání rozdílů mezi východní a západní částí zavedla v roce 1991 vláda Helmuta Kohla. Původně činil 7,5 procenta a měl se vybírat jen rok. Kohlova vláda si na daň znovu „vzpomněla“ o čtyři roky později. Od roku 1998 už je daň pravidelná, a od roku 2005, kdy nabyl účinnosti tzv. Pakt II, přinesla „soli“, jak Němci dani říkají, východu podle odhadů na 1,6 bilionu eur (41,5 bilionu Kč).
FDP nechce být solidární
Angela Merkelová v interview pro deník Welt am Sonntag řekla, že 5,5procentní daň z příjmů určená specificky na pomoc tzv. novým spolkovým zemím má pokračovat i po roce 2019, kdy vyprší její platnost. Měla by se ale vztahovat také na chudé regiony z bývalého západního Německa. Koaliční liberálové možnost solidárních plateb odmítají a chtějí je úplně zrušit. Podle parlamentního mluvčího FDP pro rozpočet Otto Frickeho dělá kancléřka „nepochopitelnou chybu“, když je chce udržet. Volební lídr Rainer Brüderle zase nazval dávku „nepřátelským tělesem v daňovém systému Německa“.
Dávka je logicky nepopulární na území bývalého západního Německa, své příznivce ztrácí i na východě. Podle nedávného výzkumu pro TV stanici ARD se 77 procent Němců domnívá, že „solidární platby dávno ztratily smysl“. A dokonce i ve východní části země se většina (59 procent) vyslovila pro jejich zrušení. Stát však díky tzv. „soli“ ročně vybere miliardové sumy, které se v rozpočtu prostě hodí. V roce 2005 tím získal 10,5 miliard eur, v roce 2019 se očekává výběr ve výši 17,5 miliard eur.
Oživení liberálů?
Je paradoxem, že rozkol mezi stranami vládní koalice může umožnit pokračování jejich spolupráce. Vymezováním vůči CDU můžou liberálové nalákat voliče. Zatím poslední průzkum předvolebních preferencí ukazuje, že to není beznadějný plán. FDP v něm dosáhla na 6 procent, což je stále výrazný pokles oproti 14 procentům voličů, které získala ve volbách v roce 2009. Tehdy ale dosáhla mimořádného výsledku, protože byla v opozici. Průměrný volební výsledek FDP se pohyboval v posledních několika volbách mezi 6-9 procenty. Liberálové se ale vrací do koaličních úvah, jelikož by s CDU dohromady dali 46,5 procent hlasů, zatímco všechny současné opoziční strany by přilákaly jen 44 procent voličů.
O vítězi voleb v Německu nikdo nepochybuje, protože křesťanští demokraté (CDU) vedou nad sociálními demokraty (SPD) o pohodlných 14,5 procent. Je ale důležité, s kým bude Merkelová vládnout. Kvůli nejasné budoucnosti liberálů se objevily spekulace, zda se kancléřka nerozhodne spolupracovat s opozičními sociálními demokraty (SPD), nebo zda dokonce nedá přednost nevídanému spojenectví – koalici se Zelenými.
Autor: Marie Bydžovská, Euroskop