Petr Placák, EUROSKOP, 29. července 2013
Na titulních stránkách nejen českých novin, ale všude po světě se minulé úterý objevila zpráva, že v britské královské rodině se narodil potomek a fotka prince Williama a jeho manželky Catherine s novorozeným synem obletěla svět.
Odjezd manželského páru z porodnice minulé úterý sledovaly kamery desítky televizních stanic a události přihlížely tisíce na ten okamžik dlouhé hodiny čekajících Britů. Co je na celé události pozoruhodného, proč vzbuzuje zájem celého světa? Britský satirický čtrnáctideník Private Eye si dělal z celého humbuku kolem porodu legraci – vyšel s prázdnou přední stranou, na níž byl palcovými písmeny pouze titulek: Žena má dítě.
Ano, je to tak, ale nevysvětluje to pranic pozornost, kterou svět k této jinak zcela přirozené, obvyklé a očekávané události věnuje. Monarchie mají oproti republikám jednu výhodu, která je udržuje stále živé přes všechny úvahy politických myslitelů už od doby osvícenské, že monarchiím v moderním světě, založeném na racionalitě, zvoní hrana. Operují totiž s něčím, co politiku překračuje, co patří k jakýmsi kulturním či sociálním archetypům lidské společnosti, která chce být spojována či sjednocována ne na základě vlivu, peněz, moci, ale vztahů v jedné rodině, kterou si kdysi zvolila, aby ji reprezentovala.
Trochu jako v pohádce… Princ William a Cathrine, vévodkyně z Cambridge před londánskou porodnicí. Foto AP
Je to trochu jako v pohádce, ale právě o to jde. Narození královského dítěte oznámil veřejnosti v pondělí v půl deváté večer v tradičním obleku se zvoncem městský vyvolávač Tony Appleton, který novinu přečetl z listiny, jako kdyby šlo o králův výnos.
Podobně jako bílý kouř ze Sixtinské kaple oznamuje zvolení papeže, zbarvila se fontána na Trafalgarském náměstí do modra (v případě dcery by modrou zastoupila růžová), narození potomka ohlásily dělové salvy vypálené z londýnského Toweru a rozezněly se zvony Westminsterského opatství. Následně byla u brány Buckinghamského paláce umístěna na stojan vývěska oznamující „kolemjdoucím“, že se královský synek narodil zdravý.
A podobně jako Spojené království, narození královského potomka oslavily i další členské země britského Commonwealthu. Kanada „obarvila“ na modro Niagarské vodopády a do modra se zahalila i budova ottawského parlamentu.
…i když někdy se to může pokazit… Sňatek prince Charlese s lady Dianou nebyl zrovna „nejšťastnější“. Foto čtk
Pomineme-li hospodářské problémy, která Británie „solidárně“ sdílí s ostatními evropskými zeměmi, britské monarchii se zjevně daří dobře. Poté, co utrpěla šrám, kdy po tragické smrti princezny Diany, kterou lid – také díky bulvárním médiím – miloval, královská rodina mlčela a Alžběta se ke smrti snachy vyjádřila až na nátlak veřejnosti, se má britská monarchie opět „čile k světu“.
Před dvěma lety se konala v Londýně velkolepá svatba prince Williama s Kate a v červnu minulého roku oslavila Británie 60. výročí nástupu Alžběty II. na trůn. Podle průzkumů veřejného mínění z loňského roku je o prospěšnosti monarchie přesvědčeno 70% Britů a s panováním Alžběty II. je spokojeno dokonce na 90% britských poddaných. Nynější narození prince Jiřího královské rodině jistě popularitu neubere.
Britská monarchie je tradiční instituce, reprezentující britskou parlamentní demokracii a celý staletý vývoj Británie, která i díky tomu představuje ostrov stability uprostřed někdy až příliš bouřlivých evropských vod. Narození britského královského potomka je tudíž dobrá zpráva i pro Evropu.
Autor: Petr Placák