Co týden dal


Petr Placák, EUROSKOP, 3. května 2010

V ukrajinsko-ukrajinském sporu o Krym jde také o územní integritu této druhé největší slovanské země * Rakouský kancléř Werner Faymann zpochybnil krédo 2. republiky, že Rakousko bylo jen první obětí nacistické agrese * Zahraničně politické představy Václava Klause

Hra o Krym: Ukrajina – Rusko = 0 : 2

Televizní stanice nabídly minulý týden divákům na celém světě záběry z jednání ukrajinského parlamentu, kde se servali vládní a opoziční poslanci. Diváci mohli vidět záběry, které jsou obvykle vidět při pouličních demonstracích radikálů. Došlo nejen na pěsti a vrhání vajec, ale nad parlamentními lavicemi se vznášel i kouř z dýmovnic. O co šlo?

Ukrajinský parlament přes „dýmovnicové obstrukce opozice schválil zákon, kterým prodloužil nájem ruské námořní základny na Krymu o dalších 25 let. Výměnou za dlouhodobý pronájem dostala Ukrajina třicetiprocentní slevu na nákup ruského zemního plynu.

Ukrajina ratifikovala pronájem krymské základny Rusku

Kdo v tomto sporu tahá za kratší konec, je na první pohled zřejmé. Až bude spuštěn plynovod North Stream, který má propojit Rusko přímo s Německem, přijde Ukrajina o strategickou výhodu transitní země, která ji dosud zajišťovala možnost přetahovat se s Moskvou o dodávkách a ceně plynu. Tato výhoda v krátké době odpadne, ruské válečné loďstvo ovšem bezpochyby na Krymu zůstane. To je ten zásadní problém.

Ukrainian opposition and pro-presidential lawmakers fight against each other during ratification of the Black Sea Fleet deal with Russia, in parliament in Kiev, Ukraine, Tuesday, April 27, 2010. Ukraine's parliament has voted to extend Russia's lease of a Crimean naval port for the Black Sea Fleet in a chaotic session during which eggs and smoke bombs were thrown. The countries' presidents agreed last week to extend the Russian navy's use of the Sevastopol port for another 25 years after the old lease expires in 2017. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Ukrajinští poslanci bojují jeden proti druhému během ratifikace smlouvy o 25 letém pronájmu námořní základny na Krymu Rusku. Kyjev, 27. dbuna 2010. foto AP

V celé věci nejde ani tak o zpackaný obchod, ale především o územní integritu Ukrajiny. Opozice smlouvu interpretovala jako výprodej ukrajinského území a zradu národních zájmů. Věděla, o čem mluví. Na rozdíl od západních mocností, které z nejrůznějších oblastí, kde se snažily uplatnit své zájmy, často donutilo „vycouvat veřejné mínění, v Rusku něco podobného nikdy nefugovalo a Kreml se vždy snažil udržet tam, kde už jednou byl, i když to třeba pro něj bylo v určitou chvíli nevýhodné. A co bude za 25 let?

Ani historie není zrovna silným argumentem pro ukrajinský Krym. Sevastopol založilo Rusko v roce 1783, kdy byl Krym – strategické území, kde se od starověku střídala jedna mocnost za druhou: Řekové, Římané, Skythové, Gótové, Hunové, Chazaři, Mongolové, Benátčané, Janované, Osmané… – natrvalo připojen k ruské říši.

Sám Kreml má na tomto „měkkém podbřišku ruské říše eminentní zájem. Byl to mj. Krym, který byl do konce roku 1920 centrem protibolševického odporu na jihu Ruska s generálem Wrangelem. Po porážce „bílých zde bolševici ustavili Krymskou ASSR. Za války byla oblast okupována nacisty, což posloužilo Stalinovi jako záminka k obvinění místního obyvatelstva z kolaborace. Následovala deportace krymských Tatarů na Sibiř. Autonomní republika byla ponížena na autonomní oblast, která se v roce 1954 stala součástí Ukrajinské SSR.

Historické právo tedy nic moc. Ostatně známe to i z naší historie. Zem Podkarpatská Rus se v roce 1945 z vůle Stalina (a za bezbřehé servility prezidenta Beneše) stala sovětská autonomní oblast Zakarpatská Ukrajina. Za karpatská – z pohledu Kyjeva.

Výše uvedené ovšem nemění nic na tom, že územní integrita a nezávislost Ukrajiny je v našem bytostném národním zájmu. Smlouva Ukrajina – Rusko o Krym a o plyn se ovšem = 0 : 2.

Věčně živá minulost

U příležitosti 65. výročí vzniku poválečné rakouské republiky kancléř Werner Faymann prohlásil, že Rakousko „nebylo jen první obětí nacistické agrese, ale i spoluviníkem v hitlerovské válce.

Kancléř: Rakousko nese vinu na Hitlerově válce

Kulantně řečeno. Pro nezasvěcené může kancléřovo prohlášení 65 let po skončení 2. sv. války znít poněkud potrhle, jako z jiného světa, ale Faymann zpochybnil něco, co se stalo takřka oficiální doktrínou 2. rakouské poválečné republiky: Rakousko bylo pouze první obětí Hitlera. Tato politická „milosrdná lež byla ovšem dvojsečná: Na jedné straně umožnila bezbolestný přechod postnacistické rakouské společnosti do tábora vítězů, a tedy k demokracii. Problém je ovšem se slovem „bezbolestný. Absence poválečné sebereflexe rakouské společnosti se stále vrací v podobě recidivy různých patologických jevů, jako je strana Svobodných, která udržuje při životě témata, s kterým se měla společnost již dávno vyrovnat a brání tak „normalisaci politických poměrů. Problém s vyrovnáním s minulostí známe také, místo Svobodných zde ovšem máme silnou komunistickou stranu.

Podpis státní smlouvy mezi čtyřmi velmocemi a rakouskou vládou 15. května v Mramorovém sále zámku Belvedere ve Vídni. Podpisem smlouvy se Rakousko stalo neutrálním suverénním státem. Na sn. zleva velvyslanec USA v Rakousku L. Thompson, státní tajemník USA J. F. Dulles, sovětský velvyslanec v Rakousku I. I. Iljičev, první náměstek předsedy Rady ministrů SSSR a ministr zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Michajlovič Molotov, rakouský ministr zahraničních věcí L. Figl, ministr zahraničních věcí Velké Británie Mac Millan, britský velvyslanec v Rakousku G. Wallinger, francouzský ministr zahraničních věcí A. Pinay a francouzský chargé d' affaires R. Lalouette.

Podpis státní smlouvy mezi čtyřmi velmocemi a rakouskou vládou 15. května 1955 v Mramorovém sále zámku Belvedere ve Vídni. Na sn. zleva velvyslanec USA v Rakousku L. Thompson, státní tajemník USA J. F. Dulles, sovětský velvyslanec v Rakousku I. I. Iljičev, ministr zahraničních věcí SSSR Vjačeslav Michajlovič Molotov, rakouský ministr zahraničních věcí L. Figl, ministr zahraničních věcí Velké Británie Mac Millan, britský velvyslanec v Rakousku G. Wallinger, francouzský ministr zahraničních věcí A. Pinay a francouzský chargé d‘ affaires R. Lalouette. Foto čtk

Na druhou stranu je ovšem nutno Rakušanům přiznat, že si onu „milosrdnou lež nevymysleli sami. Přišli s ní spojenecké velmoci v rámci Moskevské konference v roce 1943, respektive sama Moskva, která měla eminentní zájem na tom, aby Rakousko bylo samostatný stát, který bude „neutralizován, což tzv. Státní smlouva z roku 1955 deklarovala „na věky. K Moskvě se v otázce Rakouska přidal nakonec i Washington.

Debata o neblahé nacistické anabázi se v Rakousku pochopitelně nevede až dnes, ale s větší a menší intenzitou probíhá v této alpské republice „už od 80. let, kdy se dostala do popředí především díky Waldheimově aféře. Kurt Waldheim byl v roce 1986 zvolen rakouským prezidentem, načež se ukázalo, že lhal o své nacistické minulosti. Následně mu byl mj. zakázán vstup do USA.

Dějiny Rakouska bychom měli podrobně studovat – jsou to v mnohém zrcadlově převrácené dějiny českých zemí.

Klausovy zahraničně politické vise

Ve své přednášce minulou středu na berlínské Humboldtově universitě prezident Václav Klaus využil současnou řeckou krizi k celkové kritice evropské integrace.

„Chci Evropu, která bude založena na racionální a přátelské spolupráci rovnocenných a suverénních států, nikoli shora uměle organizovanou ‚domovinu‘ všech Evropanů, prohlásil mj. Klaus.

Klaus v Německu: Nechci domovinu Evropanů

To zní ovšem spíš jako slova nějakého utopického snílka, než zkušeného politického matadora. Něco podobného, o čem mluví Václav Klaus, mohlo fungovat krátkou dobu několika desítek let v poválečné západní Evropě, ale jen díky tomu, že byl západní svět uměle rozdělen a stabilisován mezi dvěma velmocemi USA a SSSR.

Tento vnější krunýř se rozpadl a s koncem komunistického impéria byly karty rozdány znovu, přičemž rozdávání dosud neskončilo. Na scéně je ovšem opět i klasické prosazování národních zájmů, kdy se ti silnější většinou vždycky dohodnou přes ty slabší (viz North Stream) – pokud ovšem nedojde ke kolizi v podobě nějakého nového válečného konfliktu.

Šance nezávislé a suverénní České republiky v dravém a v mnoha ohledech nemilosrdném světě spočívá právě ve schopnosti koordinovat své zájmy se sousedy a s dalšími zeměmi spolku, ke kterému kulturně i geograficky patříme – to jest s Evropskou unií.

To, co dlouhodobě hlásá Václav Klaus, je naivní a zároveň nebezpečné, což jsou dvě strany téže mince. Bez ohledu na to, jestli věříme v demokratický vývoj Ruska nebo ne, byl to a stále je vůči Západu vždy podezřívavý Kreml, který touží po Evropě národů, které prosazují své jednotlivé zájmy bez ohledu na ostatní. V zákulisních bilaterálních jednáních mezi vzájemně nekooperujícími zeměmi může Kreml nejlépe rozehrávat své politické, ekonomické, ale vždy mocenské hry.

Takže příjemný pracovní týden.

Autor: Petr Placák, Euroskop

Sdílet tento příspěvek

Další aktuality