Bohumil Doležal, www.bohumildolezal.cz, 20. ledna 2009
Nepochybně i pod tlakem západních tvůrců míru z Evropy a tentokrát i USA vyhlásil Izrael jednostranné příměří. S tím, že své jednotky prozatím z pásma Gazy nestáhne. Hamas nato prohlásil, že jednostranné příměří pro něj v žádném případě neznamená konec odporu, protože to není konec izraelské agrese a konec obležení. Je to logické – jde mu o to Izrael za každou cenu zničit.
Zároveň se k příměří připojil, položil si podmínky (stažení izraelských vojsk z Gazy a otevření všech hraničních přechodů), prohlásil jednostranný krok Izraele za své vojenské vítězství a pokračoval v ostřelování izraelského území i izraelských vojáků v pásmu Gazy.
Izrael si to nenechal líbit. Už v neděli ráno byl zaregistrován jeden zabitý Palestinec, v tuto chvíli se zkoumá, zda šlo o civilistu nebo teroristu. Je to poměrně obtížné zjistit: v pásmu Gazy mají teroristé nepochybně podporu velké většiny obyvatelstva, i když se o ní nehlasovalo ve volbách – bylo by to ostatně zbytečné. Jejich vláda je tedy z našeho hlediska legitimní.
Civilisté přitom nepozorovatelně přecházejí v teroristy, a každý terorista má schopnost proměňovat se při vhodné příležitosti v civilistu: taková proměna nastává například tehdy, když terorista přijde o život. Jednota mezi různými teroristickými frakcemi a elementární kázeň v dodržování závazků jsou toho času prakticky nedosažitelné. Vratkost příměří je víc než zřejmá a je pravděpodobné, že účet za ně nakonec zaplatí Izrael.
Kdysi se rozjel mírový proces na Blízkém východě, jehož cílem byl samostatný a demokratický palestinský stát, schopný žít s Izraelem v míru. Výsledkem procesu je (mimo jiné) Gaza, nedobytná teroristická základna, kterou lze oslabit nebo vyřídit jen prostředky, jež pro protistranu není složité vydávat za zločinné a západní veřejnost i politici pak její argumentaci vděčně přijímají.
Izrael se tak ocitá v neřešitelném postavení: je mu upíráno právo se účinně bránit proti nepříteli, který se nijak netají úmyslem ho zlikvidovat.
Jistěže by bylo velmi žádoucí krvavou lázeň ukončit, šetřit životy nevinných a položit základy trvalého míru. Otázka zní: kdo je za krvavou vleklost tohoto konfliktu odpovědný? Je to Hamas? Ne, proč? Vždyť dělá jen to, co předem slíbil, usiluje o úplnou likvidaci Izraele.
Je to Izrael? Nikoli, má samozřejmě právo bránit se vlastní likvidaci a taky to v rámci možností dělá.
Jsou za krvavou vleklost konfliktu odpovědni tvůrcové míru? Vypadá to skoro, že ano. Žádný trvalý mír totiž nejsou schopni stvořit. S Hamasem a podobnými hnutími si nic nepočnou, a když se Izrael začne bránit, neumějí nic jiného než se mu plést pod nohy.
Autor: Bohumil Doležal, politolog