Ve Španělsku trvá napětí z katalánské rezoluce o nezávislosti

30.10.2017
Euroskop, čtk

Španělsko žije v napětí kolem páteční rezoluce o katalánské nezávislosti, kterou schválil tamější regionální parlament. Španělská vláda vzápětí dostala od Senátu zelenou k omezení autonomie regionu a oznámila mimo jiné odvolání katalánské vlády, rozpuštění regionálního parlamentu a vypsání nových voleb v Katalánsku na 21. prosince. V Barceloně i v jiných městech se čekají další demonstrace odpůrců i podporovatelů katalánské nezávislosti.

Obavy panují z toho, jak bude Madrid svá opatření prosazovat a zda bude schopen se vyhnout násilí. Španělská generální prokuratura příští týden zahájí stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou mohou padat tresty až 30 let vězení. Opatření bude namířeno zejména proti sesazenému katalánskému premiérovi Carlesovi Puigdemontovi a předsedkyni katalánského parlamentu Carme Forcadellové. Stíháni by měli být také všichni katalánští poslanci, kteří hlasovali pro přijetí deklarace o nezávislosti.

Španělský premiér Mariano Rajoy v pátek oznámil, že funkce bude zbaven šéf katalánské policie a další vysoce postavení činitelé. Rajoy také řekl, že požádá ústavní soud v Madridu, aby katalánskou deklaraci označil za nelegální. Soud již informoval, že zahájil příslušné procedury a verdikt vynese v příštích dnech.

Z EU zaznívá podpora vládě v Madridu

Ohlasy vesměs ze zemí Evropské unie včetně Česka vyjadřují podporu ústřední vládě v Madridu. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker řekl, že EU nepotřebuje další rozbíjení a rozdělování. Předseda Evropské rady Donald Tusk upozornil, že pro EU jediným partnerem pro dialog zůstává Španělsko.

Poslední události jsou vyvrcholením procesu, který nastartovali katalánští separatisté před dvěma lety poté, co vyhráli regionální volby. Letos 1. října uspořádala místní vláda v Katalánsku referendum, jehož výsledky nyní argumentuje a které ale bylo podle Madridu nelegální. Pro vyhlášení nezávislosti se v něm sice vyslovilo 92 procent hlasujících, účast ale činila jen 43 procent.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek