11.04.2016
Euroskop, čtk
Mezinárodní věřitelé budou schopni v nejbližších dnech dospět k dohodě s Řeckem. Řekl to v neděli německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Řešení ale nezahrne zmírnění dluhu, protože to Řecko teď nepotřebuje, prohlásil ministr v německé televizi ARD.
„V nadcházejících týdnech najdeme řešení, nebude ale mít co dělat se zmírněním dluhu, ale s tím, že Řecko musí dělat více pro dosažení konkurenceschopnosti své ekonomiky,“ řekl Schäuble.
Do roku 2022 je řecký dluh zvládnutelný
Řecko nyní podle ministra zmírnění dluhu od eurozóny nepotřebuje, protože jeho splatnost je až 35 let a splátky úroků mu byly na deset let prominuty. Lidé, kteří neustále mluví o zmírnění dluhu, pouze „nechtějí mluvit o tom, co musí Řecko dělat“, tedy plnit podmínky loňské dohody o záchranném programu, řekl Schäuble.
„My Řecku pomáháme – kupujeme mu čas,“ řekl německý ministr. Dodal, že věřitelé své závazky vůči Aténám vždy plnili, přimět k témuž Atény je ale obtížné.
Také řecký ministr hospodářství Jorgos Statchakis tento týden připustil, že Atény více než pět let žádné úlevy na dluhu potřebovat nebudou. „Náš dluh je do roku 2022 zvládnutelný,“ citovala ministra agentura Reuters. V té době skončí lhůta, v níž Řecko nemusí splácet eurozóně jistinu ani úroky.
Jednání se natahují
Řecko nyní požaduje, aby zástupci věřitelů rychle dokončili revizi plnění podmínek záchranného programu, která byla od ledna kvůli neshodám mezi věřiteli a kvůli sporům s Aténami už dvakrát přerušena. Bez dobrozdání expertů věřitelských institucí nemohou Atény získat další peníze ze záchranného programu. Dokončení revize je také podmínkou k tomu, aby Atény vůbec mohly začít s eurozónou jednat o budoucím zmírnění splátek dluhu.
Jednání komplikují spory mezi Mezinárodním měnovým fondem (MMF) a evropskými institucemi. MMF chce po Aténách dodatečné kroky k zajištění stanovených rozpočtových cílů a po věřitelích požaduje, aby Řecku zmírnili dluhovou zátěž. V rámci tří záchranných programů Řecko od věřitelů od roku 2010 dostalo nebo má ještě slíbeno zhruba 350 miliard eur (9,4 bilionu Kč).
Autor: Euroskop