Šéf kurdské PKK žádá Unii o zprostředkování

29.11.2015
Euroskop, čtk

Úřadující šéf zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) se obrátil na Evropskou unii a Spojené státy se žádostí o zprostředkování mírové dohody s tureckou vládou. Jeden ze zakladatelů strany označované Ankarou i Západem za teroristickou organizaci Cemil Bayik to řekl v rozhovoru otištěném v německém deníku Bild.

Kurdskou menšinu rozlítilo sobotní zastřelení prominentního prokurdského právníka, na jehož pohřeb přišlo podle agentury AFP na 50.000 lidí.

„Už nechceme bojovat. Chceme politické řešení a k němu potřebujeme prostředníka, třetí stranu,“ prohlásil muž, který nedávno obvinil Ankaru z podpory radikálů z Islámského státu.

Turecká armáda podniká od léta v rámci „protiteroristického boje“ akce proti Kurdům, jejichž ozbrojenci zase útočí na bezpečnostní složky. Dřívější snaha o mírovou dohodu mezi oběma stranami, která měla podporu vedení PKK, zkrachovala v červenci. Nové násilnosti přinesly stovky mrtvých.

Zastřelený právník

Pohřeb právníka Tahira Elçiho se podle AFP stal demonstrací za práva kurdské menšiny v Turecku. Předseda sdružení advokátů v převážně kurdském městě Diyarbakir byl zastřelen neznámými útočníky během jejich přestřelky s policií, při níž zemřeli i dva policisté. Podle úřadů není jasné, zda byla kulka určena přímo Elçimu, nebo se stal náhodnou obětí. Význam případu dokládá i fakt, že potrestání pachatelů přislíbil premiér Ahmet Davutoglu.

„Mučedníci neumírají, Tahir Elçi je nesmrtelný,“ skandovali podle AFP účastníci pohřbu. Advokát se dostal v říjnu do nemilosti úřadů, když v televizi o PKK prohlásil, že není teroristickou organizací. Za to čelil obvinění z údajné teroristické propagandy a prokuratura pro něj požadovala sedm let vězení.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek