13.03.2015
čtk
Island ve čtvrtek stáhl svou žádost o členství v Evropské unii. S odvoláním na ministra zahraničí Gunnara Bragiho Sveinssona o tom informovala agentura AFP. Euroskeptická středopravá vláda tak po dvou letech u moci ukončila proces, který započal podáním přihlášky v roce 2009.
Ministr zahraničí Sveinsson údajně o stažení kandidatury své země informoval Lotyšsko, které v současnosti předsedá Evropské unii, i Evropskou komisi.
Vláda premiéra Sigmundura Davída Gunnlaugssona už v září 2013 přístupové rozhovory s EU přerušila. O úplné stažení žádosti o členství v osmadvacítce se pokusila už loni v květnu, na nátlak desítek tisíc obyvatel země požadujících referendum od tohoto kroku však dočasně ustoupila.
O vstupu Islandu do EU se začalo vážně hovořit teprve kvůli světové finanční krizi, která málem přivodila státní bankrot této severské země. Přihlášku ke členství podala v červenci 2009 vláda sociálnědemokratické premiérky Jóhanny Sigurdardóttirové, která v EU viděla jedinou šanci, jak dlouhodobě stabilizovat islandské hospodářství.
Ostrovní stát s asi 320.000 obyvateli je součástí schengenského prostoru bez hraničních kontrol a Evropského hospodářského prostoru. Očekávalo se, že jednou z největších překážek na cestě Islandu do EU by představovaly spory o rozsah rybolovu.
Autor: Euroskop, čtk