Evropská komise pošle ČR komentář ke služebnímu zákonu

08.07.2014
čtk

Evropská komise ještě předtím, než česká Poslanecká sněmovna příští týden začne projednávat návrh služebního zákona, pošle do Prahy svůj komentář s tím, co považuje v normě za nejasné a kde by případně doporučovala úpravy. Po svém včerejším jednání s eurokomisařem pro zaměstnanost a sociální věci Lászlóem Andorem v Bruselu to novinářům řekl český ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier.

Odpovídající služební zákon je jednou z podmínek pro čerpání evropských fondů v novém finančním období. Nyní mezi Prahou a Bruselem vrcholí jednání o Dohodě o partnerství, která je pro přístup k penězům základním dokumentem. Komise měla k podobě služebního zákona některé výhrady. Podle Dienstbiera komise dosud pracovala při posuzování jen s českou verzí zákona, nyní Praha pošle také autorizovanou anglickou verzi.

„Myslím, že jsme si to v naprosté většině vyjasnili. Komise má zájem, aby zákon pokrýval v zásadě celou státní správu, aby byly naprosto omezené výjimky,“ míní Dienstbier. S Andorem debatovali například o odůvodněnosti některých navrhovaných výjimek, například ve vztahu k regulačnímu úřadu.

Ministr, kterého doprovázel také bývalý eurokomisař Vladimír Špidla, nyní šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky, zástupcům komise představil návrh zákona i harmonogram jeho schvalování a uvedení do praxe. Dienstbier připomněl, že pro ČR je důležité dodržet závazek, norma začne jako celek platit od počátku příštího roku. Její provedení bude dokončeno v přechodném období, které může podle evropských pravidel trvat maximálně do konce roku 2016. Účinnost žádných částí zákona ve vztahu k různým institucím či částem státní správy nebo pravidlům odměňování tedy odkládána nebude.

Zákon má platit i pro některé fondy

S Andorem v pondělí česká strana diskutovala také o institucionálním rozsahu působnosti zákona, tedy na které úřady by se měl vztahovat. „Je naprosto jasné, že kromě ministerstev a ústředních správních úřadů je požadavek, aby se vztahoval také na zprostředkující instituce ve vztahu k evropským fondům,“ poznamenal ministr. To je však širší pojem než jen státní správa, týkal by se tak i některých fondů, například Fondu životního prostředí nebo CzechInvestu. Komise na to, aby se zákon vztahoval na lidi, kteří se podílejí na čerpání evropských dotací, klade velký důraz.

Zástupce komise také zajímala férovost navrhovaného systému odměňování, uvedl ministr. „Ujistili jsme komisi, že v zákoně by měl být férový systém, platný z právního hlediska trvale. Osekáváme z toho nesystémové věci jako smluvní platy, neomezené odměny,“ vypočítal ministr.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek