08.01.2014
čtk
První dluhopis, který Irsko vydalo od prosincového vystoupení z mezinárodního záchranného programu, se včera setkal s vysokou poptávkou investorů. Země se tak úspěšně vrátila na trh dluhopisů, což je podle analytiků dobrým znamením i pro další země eurozóny, které se vymaňují z dluhové krize.
Investoři podali na nový dluhopis s desetiletou splatností objednávky za více než 14 miliard eur (zhruba 385 miliard Kč). To byl téměř čtyřnásobek konečné velikosti emise, kterou irská agentura pro správu dluhu stanovila na 3,75 miliardy eur.
Cenu dluhopisu určila agentura tak, že jeho výnos činil 3,54 procenta. To je markantní úspěch pro zemi, u jejíchž desetiletých dluhopisů investoři na vrcholu krize v roce 2011 požadovali výnos kolem 15 procent.
„Ukazuje to, že Irsku se plně zdařilo vystoupit (ze záchranného programu),“ uvedl v prohlášení irský ministr financí Michael Noonan, jehož cituje agentura Reuters.
Irsko se stalo minulý měsíc první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Země musela požádat o pomoc na podzim 2010 v důsledku vážných problémů svých bank. Od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu tehdy dostala záchranný balík v objemu 85 miliard eur.
Vysoká poptávka po irském dluhopisu zvýšila zájem investorů o obchodované dluhopisy dalších zemí vymaňujících se z krize. Výnosy desetiletých španělských bondů na sekundárním trhu klesly o zhruba 0,1 procentního bodu na 3,81 procenta a ještě mnohem výrazněji klesly výnosy řeckých státních dluhopisů.
Autor: Euroskop