19.11.2013
čtk
Členské země Evropské unie byly v právu, když v roce 2011 odmítly zvýšit evropským úředníkům o 1,7 procenta platy, které navrhla Evropská komise. Rozhodl tak Soudní dvůr EU s tím, že komise by měla předložit nový návrh na úpravu platů, který by zohledňoval „závažné a náhlé zhoršení ekonomické a sociální situace“ v dotčeném roce.
Evropská komise, která se na soud sama obrátila, dnes vzala rozhodnutí soudu na vědomí a právní objasnění situace prý vítá. „Nyní musíme rozsudek pečlivě prostudovat,“ uvedl Antoni Gravili, mluvčí komisaře pro administrativu Maroše Šefčoviče. Následné kroky, včetně možného předložení nového návrhu, prý komise projedná s Evropským parlamentem i členskými
zeměmi.
Podle rozsudku, který jde proti doporučujícímu stanovisku generálního advokáta soudu z letošního září, bylo podle pravidel platných v roce 2011 právě na členských zemích, aby posoudily závažnost hospodářské situace. Pravidla platná až do roku 2012 počítala s tím, že členské země do prosince posoudí návrh komise na zvyšování platů a penzí pro úředníky, fakticky
platné od poloviny roku.
Metoda výpočtu zvyšování sestávala z matematických vzorců spojených s životními náklady v Bruselu či kupní silou platů úředníků národních administrativ v osmi členských zemích. Nenechávala tak možnost ani Evropské komisi ani členským zemím řešit věc v širším kontextu.
Existovala však také výjimka, že je možné tuto metodu nepoužívat v případě „závažného a náhlého zhoršení ekonomické a sociální situace v EU. Pokud by se tak stalo, měly se podle pravidel platných do roku 2012 členské země a Evropský parlament společně dohodnout na základě návrhu komise na případném zvyšování platů bez ohledu na zmíněný automaticky platný vzorec.
Výjimka také stanovovala, že Evropská komise má předložit objektivní údaje o takovém zhoršení. Neuváděla však už, kdo přesně by měl tato data posoudit a říci, že je čas na uplatnění výjimky. „Tato otázka vyšla najevo zvláště v roce 2011, kdy Komise a členské země došly, pokud se týká existence takové situace, ke zcela protikladným závěrům,“ poznamenal dnes Soudní dvůr EU.
Mluvčí komise Gravili novinářům v reakci připomněl, že pravidla, kterých se rozsudek týká, byla uplatňována mezi roky 2004 a 2012. „Nyní už neplatí. Navrhli jsme novou metodu výpočtu, která zohledňuje některé námitky členských zemí,“ připomněl mluvčí. Ta je podle něj přísnější a zvyšování platů automaticky ve chvíli ekonomických problémů omezuje, při poklesu přes
tři procenta hrubého domácího produktu už žádné zvyšování není.
Balíček je součástí reforem, které by mohly v případě definitivního schválení začít formálně platit příští rok. Platy úředníků se však stejně zvyšovat nebudou, pro roky 2013 a 2014 jsou zmrazené v rámci úsporných opatření.
Autor: Euroskop