Maďarský parlament schválil změny v ústavě požadované Bruselem

17.09.2013
čtk

Maďarský parlament v pondělí schválil pátý dodatek ústavy, který ruší a upravuje předchozí změny v základním zákonu, jež kritizovala Evropská komise. Nová úprava mimo jiné podřizuje finanční trh dozoru Maďarské národní banky a ruší ustanovení umožňující převádět případy z jednoho soudu na druhý, informovala agentura MTI.

V zákonodárném sboru, který má 386 poslanců, hlasovalo pro pátý dodatek 260 poslanců, proti jich bylo 41 a 35 se hlasování zdrželo.

První verzi pátého dodatku ústavy předložil ministr spravedlnosti Tibor Vracsics parlamentu ke schválení již v červnu. Reagoval tak na znepokojení, které dala najevo Evropská komise po schválení předchozího, čtvrtého dodatku. Ten se týkal dohledu nad justicí, možnosti přesouvat případy mezi soudy, vypisování mimořádných daní v souvislosti s rozsudky Soudního dvora EU nepříznivými pro Maďarsko a také propagace politických stran před volbami.

Včera schválená úprava mimo jiné zavádí Národní justiční radu, která bude mít dohled nad centrálním řízením soudů. Její předseda ale nebude moci brát soudům případy a pověřovat jejich vyřízením soudy jiné.

Nový dodatek také vyhovuje výtce EK a dává ústavnímu soudu 90 dnů místo dosavadních 30 na rozhodnutí v řízeních iniciovaných soudci. Článek týkající se mimořádných daní v souvislosti s rozsudky Soudního dvora EU byl zrušen.

Pátý dodatek dále umožňuje předvolební agitaci politických stran nejen ve státních médiích, ale také v komerčních televizních a rozhlasových stanicích, a to zdarma. Ruší se tak ustanovení čtvrtého dodatku (schváleného v březnu), podle něhož propagace stran mohla být vysílána jen státními médii během předvolební kampaně.

Změna ústavy rovněž umožňuje vytváření náboženských obcí, které jsou nezávislé a působí odděleně od státu, ale mohou se státem spolupracovat. Pokud parlament vysloví s takovou spoluprací souhlas, stane se taková náboženská obec uznanou církví se specifickými právy.

Vláda dala najevo očekávání, že po schválení pátého ústavního dodatku skončí veškeré debaty o ústavě a že ustanou i v zahraničí. „Už nemohou být využívány jako ospravedlnění k útokům vůči naší zemi,“ uvedla podle MTI vláda v odůvodnění předloženého návrhu.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek