EU žádá USA, aby počkaly s útokem v Sýrii do výsledků šetření OSN

07.09.2013
čtk

Ministři zahraničí Evropské unie dnes vyzvali Spojené státy, aby odložily případný vojenský útok proti Sýrii, dokud inspektoři OSN nevydají podrobnou zprávu o tamním srpnovém chemickém útoku. Informovala o tom agentura AP z uzavřeného jednání šéfů diplomacií s jejich americkým protějškem Johnem Kerrym ve Vilniusu. V závěru konference nicméně země unie vyjádřily Američanům podporu, když oficiálně vyzvaly k „jasné a rázné odpovědi“ na chemický incident.

Americký ministr ujistil Evropany, kteří netají pochybnosti o smysluplnosti vojenského útoku, že konečné rozhodnutí ohledně zásahu ještě nepadlo. A ubezpečil je, že s jejich pochybami seznámí zbytek vlády prezidenta Baracka Obamy, sdělil agentuře AP činitel přítomný na setkání, který si nepřál být jmenován.

Zatímco americký Kongres, jejž Obama požádal o schválení intervence, by mohl nejspíš hlasovat již příští týden, výsledky šetření chemického útoku týmem OSN, který přímo v Sýrii sbíral důkazy, mohou přijít až později během měsíce.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius v pátek ve Vilniusu varoval před zklamáním, které mohou výsledky přinést. Inspektoři podle něj odpoví pouze na otázku, zda šlo o chemický útok, což už prý nezpochybňuje ani syrský režim a jeho spojenci v čele s Ruskem. Inspektoři podle Fabiuse ale neukážou na viníka.

Francouzský prezident François Hollande, který jako jediný zástupce Západu plně podporuje USA, v pátek nicméně také řekl, že by se na výsledky počkat mělo.

„Požadujeme jasnou a ráznou odpověď,“ prohlásila dnes nicméně před novináři šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová. Fabius suše konstatoval, že „fakt, že Evropa se drží pohromadě, je dobrá věc“.

Ministři zahraničí EU se v podstatě ztotožnili s páteční výzvou poloviny účastníků summitu zemí skupiny G20 v Petrohradu, která se výslovně o vojenském zásahu nezmiňovala, požadovala ale důraznou akci. Německý ministr zahraničí Guido Westervelle po dnešním jednání oznámil, že se Berlín rozhodl k této mezinárodní reakci připojit.

Podle USA syrský režim zapříčinil plynovým útokem smrt 1429, z toho 426 dětí. Asadova vláda to odmítá.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek