Německo se nepřipojí k Francii a Británii v podpoře intervence v Sýrii

28.08.2013
Euroskop

Německo dalo najevo, že se nezúčastní žádného vojenského zásahu v Sýrii, zatímco Francie a Velká Británie signalizují připravenost připojit se k případné Američany vedené intervenci.

USA a některé evropské země, především Británie a Francie se stále hlasitěji přiklánějí k omezeným vojenským úderům v Sýrii. Britský premiér David Cameron dnes oznámil, že Británie vypracovala rezoluci, která má odsoudit údajný chemický útok spáchaný minulý týden v Sýrii a vyžádat si povolení k ochraně civilistů. Rezoluce by měla být dle agentury Reuters předložena ještě dnes Radě bezpečnosti OSN.

Pokud rezoluce projde, může otevřít cestu pro připravovanou vojenskou intervenci. Očekává se ale, že Rusko a Čína jako stálí členové Rady bezpečnosti použijí právo veta, jelikož s intervencí nesouhlasí. Britský tisk v úterý napsal, že USA a jejich spojenci se pak odvolají na „odpovědnost chránit“, tedy na doktrínu přijatou v OSN v roce 2005. Umožňuje členských státům intervenovat na ochranu obyvatelstva ohroženého genocidou, válečnými zločiny, etnickými útoky a zločiny proti lidskosti.

Nejčastěji se hovoří o útoku vedeném řízenými střelami z plavidel ve Středozemním moři. Přípravy jsou zřejmě v pokročilém stadiu a začátek se odhaduje na nejbližší dny, možná už na čtvrtek.

Francouzský prezident François Hollande slíbil, že Francie zvýší pomoc syrské opozici a bude se podílet na potrestání těch, kdo rozhodli o chemickém útoku na syrské civilisty.

Mluvčí pro zahraniční záležitosti CDU, strany německé kancléřky Angely Merkelové, Philipp Missfelder se naopak včera nechal slyšet, že „(německá) armáda, v rámci současných mezinárodních operací se již dostala ke svým limitům.“ Úder Západu v zemi sužované vleklou občanskou válkou by podle něj mohl způsobit „spirálu navzájem se posilujícího násilí“, která by do konfliktu vtáhla Írán a libanonskou militantní skupinu Hizballáh.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek