28.08.2013
čtk
Jakýkoli vnější tlak na Ukrajinu v souvislosti s jejím zájmem podepsat dohodu o přidružení s Evropskou unií není přijatelný. Uvedl to evropský komisař pro rozšíření Štefan Füle. Z Moskvy v minulých dnech zaznívaly hrozby, že ukrajinské sbližování s EU bude mít pro Kyjev negativní dopad především v hospodářské oblasti, protože Rusko přijme určitá ochranná celní opatření.
„Jsme v tomto ohledu svědky asertivnější ruské politiky,“ poznamenal Füle po setkání s tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Serhije Kljujevem. Asociační dohodu by Ukrajina měla podepsat letos v listopadu.
Ruský prezident Vladimir Putin v pátek upozornil, že Rusko a země tvořící s ním celní unii by mohly po podpisu přistoupit k trvalým ochranným opatřením vůči Ukrajině. Důvodem má být dohoda o zóně volného obchodu, která je součástí smlouvy o přidružení.
Rusko se snaží zablokovat sblížení Ukrajiny s EU i konkrétními kroky, třebaže oficiálně tvrdí, že tomu tak není. Příkladem byla nedávná celní blokáda ze strany Moskvy, jejíž příčinou byla údajně kvalita dovážených ukrajinských cukrovinek.
Celní unii s Ruskem nyní tvoří Bělorusko a Kazachstán. Moskva by ale chtěla do sdružení začlenit i další postsovětské státy jako jsou Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Kyrgyzstán, Moldavsko, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán a také právě Ukrajina. Výsledkem by měl být v příštích letech vznik takzvané Euroasijské unie, obdoby EU.
Füle připomněl, že asociační dohoda nebrání Ukrajině v konstruktivním vztahu se zeměmi Euroasijské unie, pokud při tom budou respektována pravidla Světové obchodní organizace a právě evropské smlouvy o zóně volného obchodu. Zboží z EU, které na Ukrajinu dorazí v rámci budoucí zóny volného obchodu, nebude nijak zvýhodněno při případném dalším exportu do Ruska. „Proto podpis dohody o volném obchodu se třetí stranou, tedy s námi, nemůže být bráno jako ospravedlnění pro zpřísnění celních procedur,“ dodal eurokomisař.
Autor: Euroskop