Řecko chce povolit zabavování domů kvůli nesplaceným hypotékám

19.08.2013
čtk

Řecká vláda hodlá zrušit restrikce na zabavování domů kvůli nesplácení hypoték. Chce tak umožnit bankám získat zpět peníze ztracené v nedobytných úvěrech. Uvedl to řecký ministr financí Jannis Sturnaras. Někteří politici se však obávají, že tento krok vyvolá v krizí zmítané zemi nepokoje.

Bankám nyní v nucených dražbách domů, jejichž majitelé nesplácejí hypoteční úvěr, ve většině případů brání dočasné nařízení zavedené v roce 2010 na ochranu domácností postižených ekonomickou krizí. Řecko platnost tohoto opatření několikrát prodloužilo, podle Sturnarase však restrikce 31. prosince definitivně skončí.

„Pokud nebudou tyto dražby liberalizovány, čeká banky kolaps,“ uvedl Sturnaras. K ozdravení bankovního sektoru tlačí Atény mezinárodní věřitelé, jejichž finanční pomoc odvrátila státní bankrot Řecka.

Někteří politici, včetně zákonodárců z řad vládnoucí koalice, se však staví proti povolení zabavování domů. „Lidé vezmou do rukou své pušky,“ uvedla tento měsíc poslankyně Sofia Vultepsiová ze strany Nová demokracie premiéra Antonise Samarase. „Hroutící se realitní trh je lepší než občanská válka,“ dodala.

Podle ministra financí počítá vláda se zavedením mechanismů, které budou i po zrušení restrikcí na nucené dražby chránit chudé Řeky. „Budou tu sociální a ekonomická kriteria k ochraně těch skutečně strádajících,“ prohlásil Sturnaras.

Řecká vláda má nyní v parlamentu pouze mírnou převahu, takže jakékoliv neshody uvnitř koalice by mohly způsobit její pád a narušit program zahraniční finanční pomoci. Řecko již dostalo od Evropské unie a od Mezinárodního měnového fondu (MMF) dva balíky pomoci v celkové sumě 240 miliard eur (6,2 bilionu korun) a vyčerpalo z nich už asi 90 procent. Druhý program pomoci má skončit koncem roku 2014. Výměnou za pomoc zavádí vláda výdajové škrty, snižuje důchody a mzdy a zvyšuje daně, což sráží ekonomiku, která je už šestým rokem v propadu. Míra nezaměstnanosti v Řecku se v květnu vyšplhala na rekordní maximum 27,6 procenta.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek