29.07.2013
čtk
Ke sjednocení všech Maďarů v zájmu vybudování silného národa dnes vyzval maďarský premiér Viktor Orbán. Během návštěvy rumunských regionů osídlených maďarskou menšinou prohlásil, že „právní propojení“ Maďarů nelze zajistit teritoriálně, ale přes přijetí maďarského občanství. „Dvacáté století učinilo z Maďarů rozptýlený národ,“ řekl Orbán s odkazem na trianonskou mírovou smlouvu, která Maďarsko po první světové válce připravila o dvě třetiny jeho tehdejšího území.
Orbán byl hostem konference maďarské diaspory, kterou uspořádali obyvatelé nevelkého rumunského města Baile Tusnad (maďarsky Tusnádfürdő) ve východní Transylvánii osídlené maďarským etnikem. Jednání, zaměřené většinou na společné akce za získání autonomní samosprávy, pořádají zahraniční Maďaři každoročně. Nejsilnější maďarské menšiny jsou kromě Rumunska také na Slovensku a v Srbsku.
„Chceme-li se organizovat a rozmnožit sílu Maďarů žijících ve světě, můžeme to učinit jen prostřednictvím občanství,“ prohlásil. Zavázal se, že jeho vláda bude dál vydávat pasy zahraničním Maďarům a pomáhat jim ke vzdělávání v rodné maďarštině. „Jen tak se z rozptýleného můžeme stát silným národem,“ zdůraznil premiér v projevu, který živě přenášela maďarská televize.
Skepticky se Orbán vyjádřil ke schopnostem Evropské unie vyřešit své nynější strukturální problémy. Instituce EU podle něj nejsou schopny zvládat aktuální výzvy, řešení nynějších problémů je podle něj nutné hledat výhradně na národní úrovni.
Maďarský premiér se vyslovil i ke vztahům se Slovenskem. V zájmu posílení vztahů vzájemné důvěry je podle něj nezbytné pokračovat v organizování nových společných projektů, otevírání nových hraničních přechodů a mostů. Otázka dvojího občanství slovenských Maďarů, která od Orbánova nástupu k moci komplikuje vztahy se Slovenskem, se podle premiéra do voleb v příštím roce nedostane na pořad jednání budapešťské vlády.
Po svém nástupu k moci v roce 2010 Orbán rozhodl, že zahraniční krajané mohou získávat maďarské občanství. Zatím této možnosti využilo půl milionu lidí, kteří automaticky získali i volební právo. Sousední státy, v nichž maďarské menšiny žijí, považují Orbánovu politiku za možnou újmu své státní svrchovanosti.
Autor: Euroskop