Brusel zrychlí finanční pomoc po živelních katastrofách

26.07.2013
čtk

Náhrada škod při živelních katastrofách v Evropě by měla být rychlejší. Evropská komise totiž navrhla změny ve fungování Fondu solidarity. Oznámil to eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn. Podle něj po letošních záplavách požádalo o pomoc zatím Německo, které své škody odhadlo na 8,2 miliardy eur (213 miliard korun).

Hahn připomněl, že Fond solidarity vznikl v roce 2002 po velkých záplavách, které postihly střední Evropu, včetně České republiky. Od té doby ho při 52 katastrofách včetně zemětřesení, lesních požárů a záplav, využilo již 23 zemí, které dostaly pomoc přes 3,2 miliardy eur.

Letos udeřily podobné povodně v Německu, Rakousku, ČR a dalších zemích střední Evropy, ale naštěstí škody nebyly tak velké i díky opatřením přijatým po roce 2002, řekl Hahn. Přesto je podle něj třeba zjednodušit fungování fondu, který je určen na pozdější uhrazení části škod. „Nyní trvá zpracování žádosti od podání do výplaty náhrady škod osm až dvanáct měsíců. Chtěli bychom to zkrátit na dva až tři měsíce. Fond solidarity bude rychlejší, jasnější a jednodušší,“ řekl Hahn.

Podle něj ve středu večer dorazila do komise žádost o pomoc z Fondu solidarity z Německa, které své škody při nedávných záplavách odhadlo na 8,2 miliardy eur. Pokud budou tyto údaje potvrzeny, mělo by Německo dostat 350 až 360 milionů eur, řekl Hahn s tím, že komise by chtěla vyřídit tuto pomoc ještě letos.

Podle Hahna očekává komise žádosti od ostatních postižených států v příštích dnech. Minulý týden řekl mluvčí českého ministerstva financí, že Česká republika požádá o pomoc z Fondu solidarity v první polovině srpna. Podle návrhů, které musí schválit členské státy a Evropský parlament, by měla mít komise pravomoc vyplácet v naléhavých případech zálohy. Mohly by dosáhnout deseti procent předpokládané výše celkové pomoci, nejvýše však 30 milionů eur.

Stejně tak budou stanovena jasná pravidla v případě živelních pohrom regionálního dopadu a bude zaveden jednotný práh pro výši škod na 1,5 procenta regionálního hrubého domácího produktu. Hahn připomněl, že v minulosti byly dvě třetiny žádostí pro regionální pomoc zamítnuty.

Fond funguje mimo běžný rozpočet EU. Na výplatu se složí ostatní členské země poté, co postižený stát předloží žádost a poté, co tuto žádost schválí Evropská komise, Evropský parlament a Rada EU, tedy členské státy. Země musí požádat o pomoc do deseti týdnů. Škody musí přesáhnout hranici 0,6 procenta hrubého národního důchodu daného státu. V případě ČR je to 872 milionů eur (22,5 miliardy korun). Pomoc ale může být udělena i v případě, že pohroma tento práh nepřesáhne, ale způsobí velké regionální škody.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek