08.07.2013
čtk
Evropská centrální banka (ECB) současnou krizi v eurozóně vyřešit nemůže. Měnová politika ECB je výsledkem shody Rady guvernérů, zatímco eurozóna potřebuje strukturální reformy. Tvrdí to guvernér německé centrální banky Jens Weidmann v projevu pro účastníky ekonomické konference, která se koná ve francouzském městě Aix-en-Provence.
Weidmann je členem Rady guvernérů ECB, kde je považován za jednoho z nejmenších stoupenců uvolňování měnové politiky. ECB by se podle něj neměla příliš vměšovat do řešení krize v zemích eura, a umožňovat tak vládám zmírňovat reformní kroky.
„Měnová politika už udělala dost, aby vstřebala ekonomické důsledky krize, nemůže ale tuto krizi vyřešit,“ tvrdí Weidmann. Šéf Bundesbanky v eurozóně nevidí dostatečnou podporu pro to, aby se vlády vzdaly kontroly nad fiskální politikou. Chce je ale nutit k tomu, aby zpřísnily společná fiskální pravidla a ukončily to, co nazývá „nadměrně těsné vazby“ mezi bankami a svrchovanými vládami.
Evropské finanční ústavy podle Weidmanna drží příliš velký objem dluhopisů vydaných jejich vládami. Je to proto, že banky nemusí dávat stranou žádný kapitál oproti těmto vládním závazkům, neboť váha rizika připisovaná státním dluhopisům je nulová. Aby se nadměrné investování do státních dluhopisů zmírnilo, je třeba změnit kapitálová pravidla, která by jinak zohlednila míru rizika. Jen poté prý budou banky schopny vyrovnat se s dopadem neschopnosti států splácet své závazky.
Prezident ECB Mario Draghi ECB ve čtvrtek překvapivě oznámil, že ECB nechá rekordně nízkou úrokovou beze změny ještě hodně dlouho, anebo sazby i sníží, pokud to bude nutné.
Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti EU Olli Rehn na konferenci v jižní Francii řekl, že tento krok je nutný, aby oživování ekonomiky měnového bloku mohlo pokračovat. Francouzský ministr financí Pierre Moscovici na tomtéž setkání obhajoval vytvoření funkce „ministra financí eurozóny“, který by řídil takzvanou Euroskupinu, tedy ministry financí eurozóny.
Autor: Euroskop