30.05.2013
čtk
Komisař prohlásil, že si dělá starosti z toho, že „řada lidí v Evropě ještě věří tomu, že všechno bude v pořádku“. Evropa je ale podle něj „případ k sanaci“, ačkoli se Brusel k reformám nemá.
Země kde lze jen stěží vládnout
Slovy kritiky nešetřil Oettinger ani na adresu Bulharska, Rumunska a Itálie, kde lze „obecně vzato jen těžko vládnout“. Britský premiér David Cameron si vede svou „anglickou Tea Party“, obdobu amerického konzervativního uskupení, a v dalších unijních státech rostou hnutí kritizující EU, míní Oettinger.
Francie „není vůbec připravena na to, co je nutné“, prohlásil eurokomisař s tím, že Paříž musí mimo jiné snížit penze, prodloužit věk pro odchod do důchodu a snížit počet státních zaměstnanců, kterých je dvakrát tolik, než činí evropský průměr.
Falešná agenda ženských kvót a sociálních dávek
Německo je podle eurokomisaře na vrcholu ekonomických sil. „Silnější už nebude,“ prohlásil s tím, že za to může i „falešná agenda“, kterou se Berlín zabývá. Do ní zařadil mimo jiné kvóty pro zaměstnávání žen, minimální mzdu, sociální dávky a nesouhlas s frakováním, tedy těžbou plynu z břidlic metodou hydraulického štěpení.
Německo podle něj musí akceptovat „určitá rizika“ a frakování přinejmenším prověřit, jinak „vypadne ze světového závodu“. Získávání plynu z břidlic Oettinger obhajoval i v nedávném rozhoru pro německý list Die Welt. Mimo jiné řekl, že Německo by nemělo s vyškrtnutím frakování jako možnosti těžby spěchat a že touto metodou včetně ekologických dopadů se EU chce letos zabývat.
Merkelová prohlásila, že komisařova slova neslyšela. EU se ale podle ní musí zaměřit na potřebné úkoly, jako jsou budoucí unijní rozpočet a posílení hospodářství a konkurenceschopnosti. Seibert sice řekl, že by „takový komentář sám o Itálii nepoužil“, nicméně dodal, že nezná celý kontext zmíněného projevu.
Oettinger dnes svá slova, která v unijních zemích vyvolala debatu, na Twitteru vysvětlil jako vyjádření osobních myšlenek týkajících se toho, že Evropa je v obtížné fázi a že reformní proces vůbec neskončil.
Autor: Euroskop