24.05.2013
čtk
Evropští regulátoři chtějí přimět velké společnosti, aby zveřejňovaly daně, které platí v každé zemi, kde působí. Podle některých politiků by tato opatření mohlo zamezit daňovým únikům. Právě tento problém se v posledních měsících stal jednou z velkých otázek na politické scéně v Evropě i v USA.
Pochyby kolem placení daní se v posledních týdnech vynořily například kolem americké společnosti Apple. Podle zprávy stálého vyšetřovacího podvýboru amerického Senátu tato společnost využívá síť dceřiných firem umístěných v Irsku, aby se v USA vyhnula placení daní v řádu miliard dolarů. To není nezákonné, někteří senátoři ale upozorňují, že síť je příliš složitá.
Evropská unie se dříve v průběhu letošního roku dohodla na tom, že přiměje evropské banky, aby zveřejňovaly zisk v jednotlivých zemích, kde působí. Opatření má pomoci zajistit, že banky drží dostatečný objem kapitálu.
Eurokomisař pro finanční trhy Michel Barnier ve čtrrtek řekl, že tato pravidla, která mají banky donutit informovat kromě zisků také o daňové zátěži a podpoře ze strany vlád, by měla být rozšířena i na jiné společnosti.
„Rozšíříme tyto oznamovací povinnosti na velké společnosti a skupiny,“ prohlásil podle agentury Reuters Barnier.
Podle některých názorů by zveřejňování názvů podniků, které v době úsporných opatření nejen v Evropě platí nízké daně, mohlo zabránit daňovým únikům. U velkých společností ale podobné návrhy vzbuzují odpor. Firmy upozorňují na to, že tento přístup by znamenal nepřiměřenou administrativní zátěž.
Podle nejmenovaného unijního činitele by se návrhy na zveřejňování výše daní mohly stát závazným unijním předpisem pouhou úpravou stávajícího návrhu o vykazování, který se ale netýká finančních ukazatelů. Nová pravidla by tak prý mohla být zavedena do roku 2015.
Autor: Euroskop